Aksaray
DOLAR31.9682
EURO35.0861
ALTIN2417.2

Minik Eslem Akciğerine Kaçan Mısır Parçasının Çıkarılmasıyla Rahat Nefes Aldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Minik Eslem Akciğerine Kaçan Mısır Parçasının Çıkarılmasıyla Rahat Nefes Aldı
Aksaray'da nefes darlığı, morarma ve öksürük şikayetiyle hastaneye götürülen 1,5 yaşındaki çocuğun sol akciğer girişinden soluk borusunu tıkadığı belirlenen mısır parçası çıkarıldı

Operasyonu gerçekleştiren Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Tuşat:"Küçük çocuğu olan ailelerden, evlerinde küçük parçalı yiyecek, kuruyemiş ve oyuncak bulundurmamasını istiyoruz. Çocuklar, bunları ağızlarına alıp yutabiliyor. Bu gibi durumlar sıkıntılara, hatta ölümlere neden olabiliyor"Aksaray'da 1,5 yaşındaki çocuğun, nefes darlığı, morarma ve öksürük şikayetiyle götürüldüğü hastanede, sol akciğer girişinden soluk borusunu tıkadığı saptanan soslu mısır parçası başarıyla alındı.

Kevser ile Ömer Et çiftinin 1,5 yaşındaki kızları Eslem, ağabeyi için bırakılan kuruyemişleri yediği sırada rahatsızlandı.Öksürmeye, morarmaya başlayan ve nefes almakta güçlük çeken Eslem'in boğazına kaçan mısırı kendi çabalarıyla çıkaramayan çift, vakit kaybetmeden Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvurdu.İlk müdahalenin ardından yapılan detaylı incelemede çocuğun, sol akciğer girişindeki soluk borusunu mısır parçasının tıkadığı belirlendi.

Çocuk, yaklaşık 4 milimetrelik parçanın çıkarılmasıyla rahat nefes almaya başladı.

 

Kızına ilk müdahale anneden

 

Anne Kevser Et, AA muhabirine, Eslem'i, ağabeyi için koyduğu kuruyemişi yerken görünce hemen müdahale ettiğini söyledi.

Bir anlık dalgınlıklarından yararlanan kızının soslu mısırı ağzına attığını aktaran Et, "Çıkarmak için müdahale ettim ancak hırçınlaştı ve öksürmeye başladı. Tam o esnada mısır boğazına kaçtı. Bir kısmını hemen Heimlich manevrası yaparak çıkardım. Rahatsızlıkları giderek artan ve morarmaya başlayan kızım, hastanede mısır parçasının çıkarılmasıyla rahatladı. Zorlu bir süreç geçirdik. Aileler, çocuklarının yabancı cisim yutmalarına karşı duyarlı olsun." ifadesini kullandı.

 

Ölümlere kadar giden sonuçlar doğurabiliyor

 

Operasyonu gerçekleştiren hastanenin Çocuk Cerrahi Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Tuşat ise solunum sıkıntısı çeken ve sürekli öksüren çocuğun sol akciğerinin yabancı bir cisim tarafından kapandığını gördüklerini dile getirdi.

Eslem'i acil şekilde ameliyata aldıklarını vurgulayan Tuşat, "Parçayı çıkardık. Yabancı cisim yutma vakaları sık gelmeye başladı. Küçük çocuğu olan ailelerden, evlerinde küçük parçalı yiyecek, kuruyemiş ve oyuncak bulundurmamasını istiyoruz. Çocuklar, bunları ağızlarına alıp yutabiliyor. Bu gibi durumlar sıkıntılara, hatta ölümlere neden olabiliyor." diye konuştu. (AA)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şehir Sorunlu Bir Yapıdan Daha KurtuluyorÖnceki Haber

Şehir Sorunlu Bir Yapıdan Daha Kurtuluyo...

"Aksaray'ımıza Gelecek Hizmetlerin Önünü Açan Bir Seçim Sonucu Temenni Ediyorum"Sonraki Haber

"Aksaray'ımıza Gelecek Hizmetlerin Önünü...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar