Aksaray
DOLAR31.9682
EURO35.0861
ALTIN2417.2

Yatırımın Yönü Faize Döndü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Yatırımın Yönü Faize Döndü
Yüksek enflasyon ve ekonomik kriz ile mücadelenin devam ettiği ülkemizde faiz oranlarının yüksek seviyede sabit kalması yatırımcıyı bankalara yönlendirince inşaat sektörü Aksaray’da tarihinin en kötü dönemine girdi.

Son 2 yıla kadar altın çağını yaşayan inşaat sektörü Aksaray tarihinin en büyük darboğazına girdi. Özellikle son aylarda enflasyonla mücadele ve döviz kurlarının kontrolü için yükseltilen ve bir seviyede sabit tutulan faiz oranlarının da etkisi ile yatırımın tamamen durduğu inşaat sektöründe bankaların verdiği yüksek faiz oranları nedeniyle deyim yerindeyse yaprak kımıldamıyor.

İl genelinde inşaat yatırımlarına başlayan ancak daire satışlarını yapamayan müteahhitler yüksek kredi faiz oranları nedeniyle de sıkıntının daha da büyüdüğünü belirterek yaptıkları açıklamalarda; “İnşaat sektörü son yılların en büyük krizinin içerisinde. Son 2 yıldır sürekli olarak gerileyen satışlar yılın ilk 6 ayında neredeyse tamamen durdu. Şu anda ilde daha çok iş insanlarını kendi aralarındaki takas yönlü satışları yapılırken küçük ve orta boylu yatırımcılar da yüksek faiz oranları nedeniyle yatırımlarını durdurmak zorunda kaldılar. Bir üst seviyede yani nakit birikimi olan yatırımcılar ise ne yazık ki banka getirilerin daha yüksek olması nedeniyle daire ve dükkân almak yerine yatırımlarını faiz yönüne çevirdiler.

Bu yaz döneminde gurbetçilerin piyasayı hareketlendireceği beklentimiz de ne yazık ki boş çıktı. Geçen senelerle kıyaslanmayacak kadar az gurbetçi geldi. Bu süreçte faiz oranlarının bu seviyede kalması sadece inşaat yatırımcılarını değil birçok kişiyi batırır. İnşaat sektörü yıllardan beri görmediği bir kriz ortamında. Bundan sonra da yatırımcılar uzun bir süre yatırım yapmama kararı alıyorlar. Bu sürecin geride kalmasının ardından konut sıkıntısının artacağını ve kira giderlerinin daha da artacağını tahmin ediyoruz.

Yatırımların faize dönmesi sadece inşaat sektörünü değil il genelindeki birçok sektörü olumsuz etkilediğini görüyoruz. Bu şekilde birilerinin zenginliği artarken üreten ve ticareti devam eden yerlerde de finansal kriz nedeniyle çarklar duracak. Banka faizlerine giden yatırımcılar arasında evini satan ve kiraya çıkanların bile olduğunu duyuyoruz” dediler. (Haber: E.BUDAK)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yetkililer Uyarıyor “Oyuna Gelmeyin”Önceki Haber

Yetkililer Uyarıyor “Oyuna Gelmeyin”

Emekli Maaşları İçin Gözler Ankara’daSonraki Haber

Emekli Maaşları İçin Gözler Ankara’da

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar