Reklamı Geç
Aksaray Belediyesi
Aksaray
DOLAR29.2172
EURO32.2725
ALTIN1928.5

Dar Pantolon Giyen Erkekler Dikkat!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dar Pantolon Giyen Erkekler Dikkat!
Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre normal kabul edilen sperm sayısında son 50 yılda büyük bir düşüş yaşandı.

1950’li yılların başında bir erkeğin menisinde bulunması gereken ortalama sperm sayısı 100 milyonken, 2011 verilerine göre bu rakam 15 milyona kadar düştü. Peki, bu düşüşe neden olan etkenler neler ve bu durumum önüne geçebilmek mümkün mü? Embriyolog Abdullah Arslan, dış etkenlerden en fazla etkilenen vücut hücrelerinin başında gelen spermin kalitesini bozan ve sayıca azalmasına neden olan faktörlerden sıcaklık ve giyinme alışkanlıkları hakkında bilgi verdi.

İnsan vücudunda tüm hücreler dış etkenlerden etkilenmektedir. Fakat bazı hücreler daha dayanıklı olurken bazıları çok daha fazla hassas olabilmektedirler. Kadında yumurtalıklar ve yumurta hücreleri, erkek vücudunda ise sperm hücreleri dış etkenlerden en kolay ve hızlı etkilenen hücrelerdir. En kolay etkilenmekle birlikte sperm hücreleri aynı zamanda çok hızlı çoğalabilen hücreler arasında yer alıyor.

Son yüzyılda endüstriyel gelişmeler ve değişmeler yaşandığını belirten Embriyolog Abdullah Arslan şunları da hatırlattı; bu gelişmelere paralel olarak da sperm kalitesini olumsuz etkileyen pek çok faktör yaşamımıza girdi ve girmeye devam ediyor. Bu etmenlerin bazılarını şöyle sıralamak mümkün; Hava kirliliği, deniz kirliliği, su kirliliği, hormon içeren suni yemler, cinsel ilişki sıklığı, beslenme alışkanlıkları, ilaç kullanımı, sigara alkol ve uyuşturucu kullanımı ve son olarak sıcaklık faktörü. Önceleri modern yaşam alanlarında, yani şehirde yaşayan erkeklerin sorunuyken artık gelişen imkânlar ile en ücra yaşam alanlarına kadar giren giyim kuşam alışkanlıklarındaki değişikliklere dikkat çeken Embriyolog Abdullah Arslan şunları belirtti; Testislerin sağlıklı kalmaları ve sağlıklı spermler üretebilmeleri için vücut ısısından 1-2 derece daha soğuk olmaları gerekli. İdeal vücut ısısı 36 santigrat dereceyken testislerin olması gereken sıcaklık 34 santigrat derece civarındadır. Özellikle çok dar iç çamaşırı yada pantolon giyen erkek bireylerde uzun süre aynı sıkılıkta ve pozisyonda kalmayla birlikte testis ısısı artmakta ve bu durumda sperm kalitesi düşmektedir. Ayrıca hamamlar, ekmek fırınları ve yüksek ısıya maruz kalan yerlerde çalışan veya çok sık saunaya giden, uzun süre at binen ve bisiklet – motosiklet kullanan kişilerde de sperm sayısı ve kalitesi düşmektedir.(Basın Bülteni)

Datakale.Net İnternet ve Bilişim Hizmetleri
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Şenlik, Uçurtma Etkinliğiyle TamamlandıÖnceki Haber

Şenlik, Uçurtma Etkinliğiyle Tamamlandı

Jandarma Denetimlerini Aralıksız SürdürüyorSonraki Haber

Jandarma Denetimlerini Aralıksız Sürdürü...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar