Aksaray
DOLAR31.9682
EURO35.0861
ALTIN2417.2

SGK Müdürü Akgün “Kayıt Dışı İstihdamla Mücadelemiz Sürüyor”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
SGK Müdürü Akgün “Kayıt Dışı İstihdamla Mücadelemiz Sürüyor”
Her yıl 16 Mayıs tarihini içerisine alan haftanın Sosyal Güvenlik haftası olması nedeniyle bir basın açıklaması yayınlayan SGK il müdürü kayıt dışı istihdamla mücadelenin süründürüldüğünü kaydetti.

Her sene 16 Mayıs tarihini içerisine alan haftada kutlanan Sosyal Güvenlik haftası bu yıl 13-19 Mayıs tarihleri arasında kutlanıyor. Kutlama etkinlikleri kapsamında bir dizi program düzenleyen SGK’nın başarılı il müdürü Bilal Akgün Aksaray’da yapılan çalışmalarla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Özellikle EYT döneminde kurum olarak Türkiye’de en hızlı başvuru alan ve sonuçlandıran iller arasında ilk sıralarda yer alan Aksaray’da ülkemizin en büyük sorunlarından olan kayıt dışı istihdam konusunda önemli açıklamalar yapan Akgün; “Sosyal Güvenlik Reformu’nun hayata geçmesi ile birlikte atılan önemli adımlardan bir tanesi de kayıtlı istihdamın özendirilmesi ve bu bilincin arttırılmasına yönelik çalışmaların önem kazanmasıdır. Cezanın yerini teşvikin, denetimin yerini rehberliğin aldığı bir anlayışı hayata geçirmeye çalıştık ve bilinçlendirme, farkındalık, etkin rehberlik ve denetim faaliyetlerine öncelik verdik.

Kayıt dışı istihdamın genişlemesi, bir taraftan çalışanların güvencesiz kalmasına yol açarken, diğer taraftan da kayıtlı istihdam aleyhinde haksız rekabete yol açmaktadır. Hafta kapsamında kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda çalışmalarımıza değinerek toplumun tüm kesimlerinde sigortalı çalışmaya destek verilmesi konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.

SGK çalışanlarımızın da gayretiyle çalışmalara katma değer katacak tüm taraflarla iş birliği içerisinde bir çalışma anlayışı yürütüyoruz. Kurum olarak verdiğimiz hizmetlerin iyileştirmesi, prim teşviki uygulamaları, veri paylaşımına dayalı çapraz denetimler, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları, yenilikçi uygulamalarımız ve tabii ki kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu alanlarda hayata geçirdiğimiz projeler kayıt dışı istihdamın düşürülmesine önemli katkı sunmaktadır” dedi.

GSS konusunda da önemli açıklama yapan Akgün ülkenin yüzde 99,3’ünün GSS kapsamında olduğunu kaydederken açıklamasının devamında; “Türkiye olarak ne kadar güçlü olduğumuzu salgın döneminde tüm dünyaya gösterdik. Ülkemiz, bu sıkıntılı günlerde sağlam temeller üzerine inşa edilen Genel Sağlık Sigortası sistemimiz sayesinde tüm dünyaya örnek oldu.

2002’de yüzde 70 olan Genel Sağlık Sigortasının kapsamı bugün yüzde 99,3’e ulaşmış durumda. 2016 yılında yapılan düzenlenme ile Genel Sağlık Sigortası primi tek kaleme indirildi. Geliri brüt asgari ücretin üçte birinin üzerinde olan kişilerin ödemesi gereken prim tutarı 2024 yılı için 600,08 TL’dir. Bu kişiler aylık olarak ödeyebilecekleri bu cüzi tutarla hem kendileri hem de bakmakla yükümlü oldukları eşleri, çocukları ile anne ve babaları sağlık güvencesine sahip olmasalar bile GSS kapsamında olup sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakkına sahip oluyorlar” dedi.

Hafta etkinlikleri için tüm vatandaşları kutlamalara katılmaya davet eden SGK il müdürü Bilal Akgün etkinliklerle ilgili vatandaşların    SGK web sitesi: https://www.sgk.gov.tr/ adresinden veya Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi “ALO 170” numaralı telefonundan, SGK medya hesaplarından ya da SGK il merkez müdürlüklerinden bilgi alabileceklerini söyledi. (Basın bülteni)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yaya Geçitleri Hariç Her YerdelerÖnceki Haber

Yaya Geçitleri Hariç Her Yerdeler

Belediye Vergileri İçin Son Gün 31 MayısSonraki Haber

Belediye Vergileri İçin Son Gün 31 Mayıs

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar