Aksaray
DOLAR8.5857
EURO10.478
ALTIN521.48

Vakıf Arazisi İhaleye Çıkıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Vakıf Arazisi İhaleye Çıkıyor
Abone ol
Aksaray’da Vakıflar genel Müdürlüğü’ne ait olan arazi kiralanmak üzere 24 Haziran’da ihaleye çıkıyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü çalışmaları ve ihale ile ilgili gazetemize özel bilgiler veren Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı ihale ile kiralanacak arazinin gelirinin vakıf bünyesinde bulunan eserlerin restorasyon çalışmalarında kullanılacağı bilgisini verdi.

Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı gazetemize özel olarak yaptığı açıklamalarda, E90 yolu üzerinde Aksaray Üniversitesi ve Jandarma Komutanlığı yanında imar planında otel-ticaret yapılabilecek vakıf arsasını yap işlet devret usulü ile ihalesinin yapılacağını söyledi. Müdür Osmanlı bu araziden elde edilecek olan gelir ile Vakıf Camilerinin ve Vakıf Eserlerinin restorasyon bedellerinin karşılanacağını söyledi. Aksaraylıların Akar Vakıf ile Hayır Vakfını karıştırmaması gerektiğinin de altını çizen Müdür Osmanlı, “Hayrat Vakfı olan yerler tamamı ile bizim tarafımızdan bilinen, cami ve okul yapılması için bırakılmış yerlerdir. Ancak Akar olarak verilen vakıfların tamamı her ne olursa olsun vakıf eserlerinin- camilerin bakım ve onarımı için bırakılmış olan yerlerdir. Dolayısı ile araziden elde edilecek gelirler camilerin restorasyonun da kullanılacak. Konyalıların bu iki vakıfı (Hayır ve Akar) ayırt etmelerini ve Akar Vakıflarda özellikle yatırım yapmalarını istiyoruz” dedi.

“Restorasyon Bütçeleri Vakıf Akarlarından Elde Edilmektedir”

Vakıf eserlerinin restorasyon bütçelerinin devlet tarafından karşılanmadığına dikkat çeken Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, sözlerine şu şekilde devam etti; “Bölgemiz genelinde yaklaşık 2 bin civarında taşınmaz bulunuyor. Bu taşınmazlar ise akar nitelikli taşınmazlardır. Vakıflar Genel Müdürlüğü bunlardan elde edilen gelirlerle Vakıf Camilerinin ve Vakıf Eserlerinin restorasyon bedellerinin karşılamaktadır. Vakıf Camilerimizin restorasyon giderleri herhangi bir şekilde 3. Bir kurumdan veya devletten karşılanmamaktadır ve tamamen vakıf akarlarından elde edilmektedir. Aksaray Ulu Cami, Eğri Minare, Kılıçaslan Türbesi, Darphane gibi yapılar vakıf eseridir. Örneğin Aksaray Ulu Camisine son yirmi yıl içinde 30 Milyon TL restorasyon bedeli harcanmış, bu bedel devlet bütçesinden karşılanmadı. Vakıf Akar bütçesi kullanılarak yapıldı.”

“Akar Sistemi Yürümez İse Camilerimizi Restore Edemeyiz”

Halkımızın Akar Vakıf ile Hayır Vakfını karıştırdığını ifade eden Müdür Osmanlı, ihalesi yapılacak olan araziden elde edilecek gelirlerin camilerin restorasyonu için kullanılacağını söyledi. Müdür Osmanlı, böylelikle vatandaşların Sadaka-i Cariye ’ye ortak olacağını da belirterek, Bunla ilgili olarak da vakıf hassasiyeti olan Konyalıların Akar Vakıf ile Hayır Vakfını karıştırdığını görmekteyiz. Hayrat Vakfı olan yerler tamamı ile bizim tarafımızdan bilinen, cami ve okul yapılması için bırakılmış yerlerdir. Ancak Akar olarak verilen vakıfların tamamı her ne olursa olsun bu camiler için bırakılmış olan yerlerdir. Dolayısı ile araziden elde edilecek gelirler camilerin restorasyonun da kullanılacak. Konyalıların bu iki vakıfı (Hayır ve Akar) ayırt etmelerini ve Akar Vakıflarda özellikle yatırım yapmalarını istiyoruz. Böylelikle camilerinde restorasyonu yapılıp Sadaka-i Cariye ’ye ortak olunacak. Önemli olan vakıf arazilerinden kutsal mantığıyla nedensiz olarak kaçmak değil, bu araziler akar olsun diye emanet edilmiş esas olan bunlara yatırım yapmak, gelirlerini artırmaktır, akar sistemi yürümez ise camilerimizi restore edemez duruma geliriz. Vakıf arazileri atıl durumda kalırsa vakfedilenin amacına uygun olmaz. ‘Aman dokunma, aman elleme’ mantığı vakıf sistemini kadük hale getiriyor ve çoğu eser bakımsız halde kalıyor” diye konuştu.

“Konya’da 30 Milyon Civarında Giderimiz Var”

Konya Aksaray Karaman Bölgesinde 525 Vakıf Eseri var bunların bakım ve onarımı için Yıllık 30 milyon civarında giderlerinin 15 milyon civarında da gelirlerinin olduğunu söyleyen Müdür Osmanlı, sözlerine şu şekilde devam etti; “30 Milyon civarında giderimiz var restorasyon, hayır, burs giderleri dahil. Bunların tamamı akarlardan gelen bütçelerden karşılanıyor. 15 milyon civarında da gelirimiz var. Eksik kalan kısım ise ülkedeki diğer muhtelif vakıflardan buraya aktarılıyor. Bu yüzden Konya-Aksaray- Karaman Bölgemizin kendi kendine yeterli hale gelmesi gerekmektedir. Ne kadar çok vakıf arazisine yatırım yapılarak onlardan gelir elde edilirse o kadar rahat olacağız. Eserlerimizi gelecek nesillere bu şekilde emanet edebileceğiz” ifadelerini kullandı. (Haber: S.O)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
E-90 Karayolu Şeker Akçe Ağaçları İle DonatılıyorÖnceki Haber

E-90 Karayolu Şeker Akçe Ağaçları İle Do...

Valilikten Toplu Sünnet TöreniSonraki Haber

Valilikten Toplu Sünnet Töreni

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar