Aksaray
DOLAR8.5857
EURO10.478
ALTIN521.48

Sürücüler Tepkili “Neden Yayalara Ceza Yok ?”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sürücüler Tepkili “Neden Yayalara Ceza Yok ?”
Abone ol
Son dönemde il genelinde arttırılan yaya geçiş denetimlerinde kurallara uymadığı tespit edilen sürücülere yazılan cezalara tepki gösteren sürücüler yaya geçiş noktaları dışında ve ışıklı geçiş noktalarında kurallara uymayan yayalara da ceza yazılmasını istediler.

Türkiye genelinde olduğu gibi Aksaray’da da son 2 yıldır yaya geçişleri konusunda yapılan uygulamalar yayaların geçiş önceliği konusunda önemli bir noktaya gelindi. İl genelinde bir çok noktada yaya geçiş noktaları belirlenirken polis ekiplerinin denetimleri de yayaların güvenli geçişleri konusunda sürücülerin yaya geçişlerine alışkanlığı büyük oranda sağlandı.

Yapılan sıkı denetimlere rağmen yaya geçiş noktalarına dikkat etmeyen sürücüler için ise sıkı denetimler devam ediyor. Günün değişik saatlerinde il emniyet müdürlüğüne bağlı trafik şube ekipleri şehrin farklı noktalarında denetimlerini sürdürüyor. Bu denetimler esnasında kural ihlali yapan sürücüler para cezası ile cezalandırılıyor.

Yapılan sıkı denetimler ve yazılan cezalar konusunda konuşan otomobil sürücüleri ise denetimlerin sadece sürücülere yönelik olmasının haksızlık olduğunu söyleyerek yayalara da yaya geçiş noktalarını kullanmaları konusunda ısrar edilmesi ve aynı denetimlerin onlar üzerinde de yapılması gerektiğini belirterek yaptıkları açıklamalarda; “Aksaray genelinde uzunca süredir yaya geçişleri konusunda denetimler yapılıyor. Yapılan denetimleri eleştirmek istemiyoruz ancak bu denetimler sürekli olarak otomobiller üzerinden yapılıyor. Şehrin her yerinde yayalar her yerde yol üzerinde olmasına karşılık hiç kimse bunlara ses çıkartmıyor. Yaya geçiş noktasına gelmeden yola atlayan da kırmızı ışık yanmasına rağmen geçiş üstünlüğünün kendisinde olduğunu iddia eden de bizleri suçluyor. Şehirde bir çok noktada yaya geçiş yerleri oluşturuldu. Bazı yerlerde bu mesafe 50 metreye kadar düşüyor. Yani bir planlama yapılmadan her isteyenin evinin önüne yaya geçiş noktası oluşturulmuş gibi. Yayalara elbette saygımız var ancak onlarında trafikteki araç sürücülerine saygılarının olması gerekiyor. Bir çok vatandaş artık ışıklı geçiş noktalarında dahi yaya geçidine kendini atarak çizgiyi gördüğü her yerde geçiş üstünlüğünün kendisinde olduğunu düşünüyor. Şehrin merkezi olan kurşunlu camii önünde her yer yaya geçidi. Ceza yazanlar yaya geçidinin 10 metre gerisinde veya 10 metre önünden geçene ceza yazmazken yaya geçidi üzerinde durmayana ceza yazabiliyor. Artık bu cezalar eşit olmalı trafik kurallarının sadece motorlu araçlar için olmadığını herkes anlamalı” dediler.  (Haber:E.B)

 

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 2
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Su Fakiri İller Arasında İlk DörtteyizÖnceki Haber

Su Fakiri İller Arasında İlk Dörtteyiz

Yılda Bin Ton Pekmez ÜretiliyorSonraki Haber

Yılda Bin Ton Pekmez Üretiliyor

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar