Aksaray
DOLAR8.5857
EURO10.478
ALTIN521.48

Şirket Statüsündeki İşletmeler Destek Bekliyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şirket Statüsündeki İşletmeler Destek Bekliyor
Abone ol
Koronavirüs salgınından etkilenen küçük esnaflara verilen desteklerden yararlanamayan şirket statüsündeki iş yerleri kendilerinin her türlü destekten muaf tutulduklarını söylediler.

Koronavirüs salgının görüldüğü ilk günden beri ayakta kalma çabası gösteren esnaf ve sanatkarlar her geçen gün daha büyük sıkıntılarla karşılaşırken Devlet tarafından şartlar doğrultusunda destekleme ve düşük faizli destekleme kredileri ile ayakta kalmaya çalışıyorlar. Özellikle geçen sene sadece küçük esnafların yararlandırıldığı esnaf kredilerinden büyük defterde olan yani şirket kategorisinden olup Esnaf odalarına değil de Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı olan esnaf ve işyerleri yararlanamamış Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından çıkartılan destek kredileri de bir çok işletme tarafından bankalardan geri çevrilerek kullanılamamıştı.

Bu yılda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu desteklemelerden muaf olduklarını öğrenen işletme sahipleri tek suçlarının şirket statüsünde olduklarından dolayı Esnaf odaları yerine Aksaray Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı olmaları olduğunu söyleyerek yaptıkları açıklamalarda; “Küçük esnaflar yetersiz de olsa geçen seneden beri ufak tefek desteklerden faydalanabiliyor. Geçen sene isteyen küçük esnaflar Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile 50 bin liraya kadar destek aldılar. Bu sene de az miktarda olsalar verilecek olan hibe desteklerinden yararlanabilecekler. Ancak büyük defter diye tabir edilen şirket statüsündeki işletmeler Ticaret ve Sanayi Odalarına kayıtlı olduklarından bu ve buna benzer desteklerden faydalanamıyor. Geçen sene de küçük esnafların kredi desteklemelerinden hemen sonra şirketler için bir bankadan kredi kolaylığı sağlanacağı duyurulmuş ancak bu banka önüne bir çok işletmeni başvurusunu sudan sebeplerle reddederek kredileri kullandırmamıştı. Bu sene de şirketler için bir kredi desteğinden bahsediliyor. Ama geçen seneki gibi bizler bu kredileri kullanacağımızı ya da kullandırılacağını düşünmüyoruz. Küçük esnaflar her türlü desteklemelerle ayakta tutulmaya çalışılırken bizlerin suçu ne? Aynı süreci bizlerde yaşıyoruz. Sıkıntılarımız hep aynı olmasına rağmen neden destekler hep onlara verilirken bizler borçlarımızla baş başa bırakılıyoruz. Çıkarılacağı duyurulan destek kredisini hem geçen sene alanlar hem de bu sene alacakların açıklanmasını istiyoruz. Birileri de artık bizleri görsün ve duysun artık” dediler. (Haber:S.O)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zehir Tacirlerine Eş Zamanlı DarbeÖnceki Haber

Zehir Tacirlerine Eş Zamanlı Darbe

Vakalar Düştü Derken… Bu Ne kalabalık?Sonraki Haber

Vakalar Düştü Derken… Bu Ne kalabalık?

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar