Aksaray
DOLAR8.5857
EURO10.478
ALTIN521.48

Savunmaya Kadın Eli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Savunmaya Kadın Eli
Abone ol
Aksaray’da hizmet veren İrge Spor Okulu’nda Milli Sporcu ve Kondisyoner Mesut İrge, kadına yönelik şiddete farkındalık oluşturmak için “Kadın Koruma ve Savunma Programı” adı altında göz dolduran bir projeye imza attı.

Aksaray’da uzun yıllardır farklı proje ve çalışmalara imza atan Mesut İrge yeniliklere devam ediyor. Son yıllarda artarak günümüzde neredeyse her gün yaşanan kadına şiddet olaylarına dikkat çekmek isteyen Mesut İrge, kadınlara yönelik şiddet olaylarının azalması ve farkındalık oluşması için ücretsiz savunma sporları eğitimi programı hazırladı. İrge, kadınların pandemi döneminde daha çok şiddete maruz kaldıklarına dikkat çekerek topluma kazandırılması gereken en önemli bireylerin kadınlar olduğunu vurguladı. 

“Amacımız Şiddeti Azaltmak”

Kadınlara ücretsiz olarak verilecek olan savunma sporları eğitimi ile kadınlar üzerindeki korku ve baskının ortadan kalkacağını belirten Milli Sporcu ve Kondisyoner Mesut İrge konu ile ilgili “Projemizin adını şimdilik “Kadınları Koruma ve Savunma Programı” olarak belirledik. Eğitimimiz tamamen kadınlara yönelik olacak. Amacımız da kadına yönelik şiddetin az da olsa düşürülmesi. Aslında yakın savunma eğitimini verirken şiddete meyil verilmiş gibi görünse de öyle olmayacağını söylüyoruz. İnsanlar birbirleri ile olan iletişimlerini ve sosyal iletişimlerini arttırarak bu tür şiddet vakalarının azalmasına da sebebiyet verecek. Örneğin insanlar herhangi bir şekilde şiddet gördüğünde kiminle iletişime geçeceklerini çok fazla bilemiyorlar. Yaşanan olumsuz olaylardan dolayı sağlıklı iletişim kuramıyorlar. Yapacağımız faaliyetten dolayı da insanların daha sağlıklı iletişim sağlamalarına çalışacağız. Yapacağımız projede kontenjan ve yaş sınırlamamız bulunmuyor. İsteyen bütün kadınlar spor okulumuza gelerek bizlerle iletişime geçebilir. Şimdilik üç aylık bir eğitim süreci düşünüyoruz. Daha çok evli bayanlara yönelik başlattığımız bu projede gelen kayıtlara bakınca genç kesimde yoğun ilgi gösteriyor.” dedi.

“Savunma Sporlarına Kadın Eli Değecek”

İrge, savunma sporlarının sadece erkeklere özgü bir spor olmadığını dile getirerek kadınların da böyle sporlarda çok güzel başarılar elde ettiğini söyledi. Kadına şiddete yönelik düşünülen farkındalık projesinin kadınlara katacağı faydalardan bahseden Milli Sporcu ve Kondisyoner Mesut İrge “Dünya genelinde kadın nüfusunun yüzde otuz beşi şiddete maruz kalıyor. Bu oran Türkiye’de ise yüzde otuz sekiz oranında görülüyor. Bu oran içerisinde bulunan kadınlarımız farklı şekillerde şiddetle karşı karşıya kalıyor. Bu durumda alınan tedbirlerin kapsayıcılığı az olduğu için kapsamı genişletmek adına bu faaliyeti gerçekleştirmeye karar verdik. Projenin ev hanımları adına faydalı olacağını düşünüyoruz. Projemizle ilgili Gençlik Spor İl Müdürümüz Aslan Yıldız ile görüştük. Projemiz hakkında bilgiler verdik ve sağ olsun çok ilgilendi. Projemizin son aşamasında geldiğimizde gerekli onaylar için tekrar görüşeceğiz. Şiddetin her türlüsüne karşıyız tabii ki. Ancak günümüz kadınları birçok farklı şekilde şiddet mağduru oluyor ve şiddet karşısında nasıl duracağını bilemiyor. Bizler savunma sporlarını sadece erkeğin yapmayacağını kadınlarında savunmada elinin olması gerektiğini düşünüyoruz. Her başarının altında kadınlarımızın da imzası olması gerekiyor. Savunma sporlarına da bu proje ile kadın eli değecek. Savunma sporları ile en çok şiddet mağduru olan kadınlarımızı şiddet karşısında nasıl durması gerektiğini bilen kadınlar olarak topluma kazandırmak istiyoruz. Özellikle Aksaray genelinde şimdiden büyük bir farkındalık projesi oluşturduk. Umarım böyle projelerin devamı gelir ve bizlerin de şiddet karşısında bir faydası olur.” ifadelerini kullandı.

“2 Günde 80’e Yakın Ön Başvuru Aldık”

Projenin duyulması ile beraber çok kısa sürede yoğun ilginin olduğunu ifade eden İrge, kadınların savunma sporlarına olan bu ilgisinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Pandemi sürecinde eve kapanan kadınlar için çok güzel bir aktivite olacağını, sporla buluşarak streslerini atacağını anlatan İrge son olarak “Salonumuzun kapasitesi şu an 20 ile 30 kişi arasındayken iki gün içerisinde 80 kişiye yakın ön başvuru aldık. Projemiz başladığında bu sayının giderek artacağını düşünüyorum. Bu artış ile beraber ek bir salon ihtiyacımız olacak. Malum geçirdiğimiz pandemi döneminde bu faaliyeti tek bir salonda yaparak hem kadınlarımızın sağlığını hem de bizlerin sağlığını tehlikeye atamayız. Bu konu ile ilgili de hem valiliğimizden hem de il müdürlüğümüzden destek almayı düşünüyoruz. Bununla beraber yapacağımız eğitimde bazı ekipmanlara da ihtiyacımız olacak. Eğer bu ekipmanları da ücretsiz bir şekilde kayıt yapan üyelerimize verilmesi durumunda kimseyi masrafa sokmadan eğitimimizi tamamlamak istiyoruz. Projenin başlatıp bitimine kadar olan süreçte kadınlarımız hem spora alışmış olacak hem de kendi aralarında oluşturdukları sosyal ortamı da dışarıda devam ettirebilecekler. Savunma sporları ile yaşanabilecek herhangi bir şiddet olayında birbirleri ile iletişime geçerek özgüven sahibi bireyler olacaklar. Projemize destek veren ve katılım sağlayacak herkese şimdiden teşekkürler.” dedi. (Haber: S.O)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 4
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bülbül “Kararı Tanımıyoruz”Önceki Haber

Bülbül “Kararı Tanımıyoruz”

Hızar makinesi çalan şüpheli güvenlik kamerasına yakalandıSonraki Haber

Hızar makinesi çalan şüpheli güvenlik ka...

Haber Yorumları

 • Dinar27-03-2021 22:36

  Helal olsun

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar