Aksaray
DOLAR8.5857
EURO10.478
ALTIN521.48

Mart Yağışları Yüz Güldürdü

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mart Yağışları Yüz Güldürdü
Abone ol
2020 Yılı ve kurak geçen kış mevsiminin ardından Mart ayının yağışlı geçmesi barajdaki su seviyesini önemli oranda arttırdı. Devlet Meteoroloji işleri verilerine göre Aksaray genelinde Mart ayında yağış oranı bir önceki yıla göre yüzde 80 oranında arttı.

Hızla çekilen yer altı su kaynakları ve geçmişten günümüze yok olan su kaynakları ile kuraklaşma yolunda hızla ilerleyen Aksaray’da 2021 yılı Mart ayındaki yağış miktarı yüzleri güldürdü. Devlet meteoroloji işleri genel müdürlüğü alansal yağış değerlendirmesine göre ilimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 80 oranında fazla yağış aldı. Kurak geçen kış mevsiminin ardından bahar ayında alınan yağış miktarı yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Mamasun barajındaki su seviyesinin önemli oranda artmasına da neden oldu. Yağışların Nisan ayı ile de devam etmesi ve eriyen kar sularının da beslemesi ile barajdaki doluluk oranının normal seviyelere ulaşacağı tahmin edilirken vatandaşlardan ilerleyen dönem için suyu israftan kaçınmaları isteniyor.

Aksaray ile merkezinin su ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan ve bayıraltı köylerinin önemli bir bölümünün su ihtiyacını karşılayan barajdaki su seviyesinin artması memnuniyet verirken tarımsal sulamada kullanılan yer altı su kuyularının boşalttığı alanların yeteri kadar beslenememesi nedeniyle su seviyelerinin kurak mevsimlerde bir önceki yıla göre 3 ile 8 metre arasında düşmesi nedeniyle özellikle Konya ovasında oluşmaya başlayan obruklar da tarımsal arazileri tehdit etmeye devam ediyor. Yer altı su kaynaklarının bilinçli kullanılması gerektiği uyarıları tekrarlanırken bölgeye getirilmesi gerekene su kaynağı konusunda zaman kalmadığı uyarısında bulunan çiftçiler; “Yıllardan beri su hayali ile tarım yapıyoruz. Hasat zamanı aldığımız tüm parayı yer altı su kuyuları ile elektriğe veya mazota veriyoruz. Aksaray’ın acil olarak Konya ovasına beklediğimiz projeyi gerçekleştirerek suyu akıtması gerekiyor. Bu sene kar yağışı kış mevsiminde beklentilerin altında kalsa da bahar yağışları bu boşluğu telafi etti. Her sene mevsimsel değişim ile daha az yağış alıyoruz. Su için bekleyecek zamanımız kalmadı” dediler. (Haber:E.B)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Çiftçiler “Dökme Suyla Bir Yere Kadar”Önceki Haber

Çiftçiler “Dökme Suyla Bir Yere Kadar”

Bir Ayda 450 konut El DeğiştirdiSonraki Haber

Bir Ayda 450 konut El Değiştirdi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar