Aksaray
DOLAR8.5857
EURO10.478
ALTIN521.48

Esnaflar Sıkıntılı !

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Esnaflar Sıkıntılı !
Abone ol
Pandemi nedeniyle hayatta kalma mücadelesi sürdüren ve her geçen gün ekonomik anlamda daha büyük sıkıntıya giren Aksaraylı esnaflar yaşanan süreçte gelirlerinin ortadan kalkmasına rağmen giderlerinin aynı şekilde devam ettiğini söylediler.

Bir yıldan fazladır koronavirüs pandemisi ile mücadele eden ülkemizde ekonomik koşullar vatandaşları her geçen gün daha fazla zorlamaya devam ederken özellikle esnaflar bu süreçten en fazla zarar gören kesim oldu. Haftalarca tam kapasite çalışamayan işyerlerinin son dönemde zincir marketler ve sanal mağazalar karşısında tamamen savunmasız kalması ve giderlerinde indirim olmaması bir çok esnafı kapatma noktasına getirdi. Aksaray’da işyeri çalıştıran bir çok yerel esnaf kapatmak yerine devren satmak için beklediklerini söyleyerek yaptıkları açıklamalarda; “Son yıllarda işlerimiz çok da düzgün gitmiyordu ancak yaz dönemlerinde artan işler ile yılı kurtarabiliyorduk. Geçen sene ülkemizde görülen korona belası sağlık kadar ekonomik olarak da insanları perişan etti. Gıda işi yapan esnaflarımızın büyük bölümü aylardır kapalı. Bu kişilerle beraber çarşı merkezindeki bir çok esnaf da geçen sene çektikleri kredileri ödeyebilmek için ya borç arıyor ya da geçmişteki mallarını satmaya çalışıyor. Bununla beraber bir de başımızda zincir market ve sanal market belaları var. Artık Aksaray genelinde esnaf olmak çok zor hale geldi.

Bizler bir yıldır bu bela ile uğraşıp ayakta kalmaya çalışırken giderlerimizde bir eksilme olmadı. Dükkan sahiplerimiz sağ olsunlar bir kuruşlarından vazgeçmediler. Onlara kira ödemek için bile kredi çektik. Kapalı olan dükkanların kiralarını ödedik. Bu süreçteki tek desteğimiz işçilerimiz için verilen kısa çalışma ödenekleri oldu. Onun da bu ay itibariyle sonu geldi. Çekler ve senetler açısından da bir erteleme yapılmadı. İş yapamazken biz onları nasıl ödedik bunu kimse sormadı ödeyemeyenler de bankalar tarafından normal bir süreçteymişiz gibi kara listelere eklendi. Yani bu süreçte bizler kaderimizle baş başa bırakıldık. İlerleyen günler ne getirecek bilmiyoruz. Destek istediğimizde işçisi de,çiftçisi de,sanayicisi de,memuru da bizle beraber destek istiyor. Ama onlar kapalı kalan işletmelerine kira ödemiyorlar, Olmayan işçilerinin maaşlarını ve SSK’larını düşünmüyorlar. Maaşlarını alıp perişanız diyorlar. Çiftçiler artan maliyetler karşısında sıkıntı yaşasalar da bizler kadar perişan duruma gelmediler. Ama bizler artık kapatmamak için direniyoruz, Kapatmamak derken devam edeceğimizden demiyoruz devren satarsak borçlarımızın bari bir kısmını kapatabiliriz” dediler. (Haber:E.B)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Fırtına Çatıları Uçurdu, Ağaçları DevirdiÖnceki Haber

Fırtına Çatıları Uçurdu, Ağaçları Devird...

Artan Kur da Kiradaki Esnafı VurduSonraki Haber

Artan Kur da Kiradaki Esnafı Vurdu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar