Aksaray
DOLAR31.9682
EURO35.0861
ALTIN2417.2

BARO’dan İsrail’e Suç Duyurusu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BARO’dan İsrail’e Suç Duyurusu
Aksaray BAROSU İsrail Devletinin uyguladığı katliamla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Aksaray Barosu kadın ve çocuk hakları komisyonu dünya çocuk hakları gününde Gazze’de soykırıma uğrayan ve katledilen çocuklarla ilgili Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Aksaray Barosundan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada; “Tarihte en geniş katılımlı insan hakları belgesi olarak tanımlanan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda 20 Kasım 1989 tarihinde oybirliği ile kabul edilmiş, ülkemizde ise 1995 yılında yürürlüğe girmiştir. Bugün tüm dünya çocukları için ‘Dünya Çocuk Hakları Günü’ olarak kutlanmaktadır. Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi tüm dünya çocuklarının çeşitli konularda ve ayrı sözleşmelerde yer alan tüm haklarını tek bir metinde toplamıştır. Çocuk hakları ile ilgili bugüne kadar hazırlanmış en kapsamlı ve eksiksiz belgedir. Bu sözleşme Tüm Dünya çocuklarının insan hakları yasasıdır. Ancak üzülerek belirtmek isteriz ki bu sözleşme ile hüküm altına alınan çocuk haklarına taraf ülkelerce riayet edilmemekte, çocuklara yönelik hak ihlalleri tüm dünyada artarak devam etmektedir. Şöyle ki; Yakın zamanda şahit olduğumuz İsrail yönetimi ve silahlı kuvvetlerinin Filistin’e yönelik yapmış olduğu saldırıları halen devam etmekte olup İsrail yönetimi; Filistin halkını, çocukları, sivilleri hastaneleri acımasızca hedef almakta, soykırım suçunu ve insanlığa karşı bir suç işlemektedir. Filistin ve İsrail topraklarında başlayan silahlı çatışmalarda uluslararası tüm sözleşmeler yok sayılarak çocuk, kadın, sivil ayrımı gözetilmeksizin zalimce katliam yapılmaktadır. Gıda ve su gibi temel insani ihtiyaçların Filistin’e girişine izin verilmemekte; hastaneler, ibadethaneler hedef alınmakta ve yaşanan bu zalimliğe uluslararası makamlar sessiz kalmakta, bu suça ortak olmaktadır. İsrail yönetiminin çocukları ve sivilleri hedef alan ihlallerini durdurmak, bu katliama karşı gerekli tüm yaptırımları uygulamak, barışın sağlanması ve üstlerine düşen sorumluluğunun yerine getirilmesi için Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası kuruluşları göreve çağırıyoruz. Bu kapsamda 17.11.2023 tarihinde Aksaray Barosu olarak İsrail devleti hakkında Soykırım suçu ve insanlığa karşı suçları işlemesi nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılığına şüpheliler İsrail devlet başkanı ve hükümeti hakkında soruşturması yapılarak cezalandırılması talebi ile başvuruda bulunduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak; ülkemizde ve tüm dünyada çocuklarımıza daha yaşanabilir bir gelecek bırakmanın toplumdaki herkesin en büyük görevi ve sorumluluğu olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Halen işkence ve kötü muameleyle karşı karşıya olan, savaşlar ve silahlı çatışmalarda ölen, tecavüz ve işkenceye maruz kalan, asker olarak kullanılan, mülteci olan, açlık ve yoksulluk içinde milyonlarca çocuk bulunmaktadır. Aynı zamanda milyonlarca çocuk; yoksulluk yüzünden istismara uğramakta, zorlu hayat koşullarıyla mücadele etmekte, eğitim ve sağlık gibi en temel haklardan yararlanamamaktadır. Maalesef ülkemizde de Anayasa tarafından devletimize verilmiş olan çocuğun korunması ve gelişiminin sağlanması görevi tam olarak yerine getirilememektedir. Aksaray Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak çocukların uğradığı her türlü ihlalin takipçisi olacağımızı yineliyor ve tüm yetkilileri çocukların daha iyi bir yaşam sürdürebilmeleri için onların maruz kaldığı sorunlara ilişkin kalıcı politikalar üretmeye davet ediyoruz. Kamuoyuna duyurumuzdur” denildi. (Basın bülteni)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Virajda kontrolden çıkan motosiklet kaldırıma çarptı: 1 yaralıÖnceki Haber

Virajda kontrolden çıkan motosiklet kald...

Arıbaş “Etkili Çalışmalarla Gelişim İvmesi Daha da Artacak”Sonraki Haber

Arıbaş “Etkili Çalışmalarla Gelişim İvme...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar