Aksaray
DOLAR31.9682
EURO35.0861
ALTIN2417.2

Bakan Özhaseki: ‘’Belediye Başkanımızın Herzaman Yanında Olmaya Devam Edeceğiz’’

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakan Özhaseki: ‘’Belediye Başkanımızın Herzaman Yanında Olmaya Devam Edeceğiz’’
Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer tarafından Hamidiye Mahallesinde başlatılan kentsel dönüşüm projesinin temel atma töreni Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin katılımı ile yapıldı.

Aksaray Belediyesi ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iş birliğinde yapılan projelerin temel atma törenine ve açılışına katılmak üzere Aksaray’a gelen Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve beraberindeki TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Kentsel Dönüşüm Başkanı Hakkı Alp, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Abdullah Uçan, İlbank Genel Müdür Yardımcıları Erdoğan Topçu ve Ferit yüksel kentsel dönüşüm alanında incelemelerde bulundu.

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve beraberindeki heyeti Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer ile birlikte karşılayan Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu,  AK Parti İl Başkanı Hamza Aktürk, MHP İl Başkanı Burhanettin Karataş,  AK Parti il yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşta temel atma töreninin yapıldığı alanda hazır bulundu.

Şehrin kalbi konumundaki Hamidiye Mahallesinde yapımına başlanılan kentsel dönüşüm projesini kürsüde tanıtan Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’Ülkemizin Sayın Cumhurbaşkanımızın malum olduğu üzere en önemli konusu Kentsel Dönüşüm konusu oldu. 2019 yılında adaya olduğumuzda şehrimizin merkezinde kanayan bir yara olması bizim bu adımı atmamız için en önemli faktörlerden birisi oldu. Gece gündüz demeden çalışmalara başladık. Kentsel dönüşümlerde en önemli konu vatandaşların desteğidir. Bizde bunu yapmak adına vatandaşlarımızı bilgilendirmek adına ofis kurduk. Şeffaf ve açık bir şekilde vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Bu mahallemizde 42 yıllık bir binanın yıkımı gerçekleştirerek yıkım çalışmalarına başlamış olduk.

 Hamidiye Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi 22 bin 250 metrekare (2.25 hektar) alan üzerinde 624 bağımsız birimin dönüşümünü kapsıyor. Kentsel Dönüşüm Rezerv Yapı alanında 80 adet yapının yıkım işlemi tamamlandı. 556 hak sahibinin bulunduğu proje, 2 ada ve 13 blok şeklinde hayata geçecek. Dönüşüm projemizde vatandaşlarımızın güvenli, sağlıklı ve kaliteli ortamlarda barınma ihtiyacının karşılanması adına:

270 konut bağımsız birim,

178 ticaret bağımsız birim,

126 ofis bağımsız birim hayata geçecek.

Kentsel dönüşüm projemiz tamamlandığında 25 metrelik yeni bir caddesi ve alanın tamamını kapsayacak 2 katlı 650 araçlık otopark yer alacak.  Hamidiye Mahallemizde, kentsel dönüşüm projemizi gerçekleştirdiğimizde yeni bulvarı, sosyal donatı alanları, yeşil alanları, oto parkları ve modern binaları ile yeni bir merkezi yaşam olacak.

Hamidiye Kentsel Dönüşüm projesinin yapım işi 500 takvim günüdür. 2025 yılında Nisan ayında inşallah projemizi tamamlamış olacağız. Hamidiye Kentsel Dönüşüm Projesi’nde inşaat gerçekleşme oranı %17’dir.  Yapılarını kentsel dönüşüme veren hak sahiplerine kira yardımları devam ediyor. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sayın bakanımızın ve kentsel dönüşümün gerçekleşmesi adına destek veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Kazasız bir inşaat süreci gerçekleştirerek planladığımız tarihte vatandaşlarımızı konutlarını teslim etmeyi ümit ediyorum.’’ Dedi.

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer’in konuşmasının ardından kürsüye çıkan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz yıl yaşanan Kahramanmaraş depremi sürecinde ve sonrasında yaşananlar hakkında bilgiler verdi. Bakan Özhaseki açıklamalarının devamında şu ifadeleri kullandı: ‘’ülkemiz deprem kuşağı üzerinde yer alıyor bu sebeple herkesin bunu bilerek hareket etmesi gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş depreminin ardından tüm ülke asrın dayanışma örneğini gösterdi. O dayanışma bugünde devam ediyor. Biz tüm belediyelerimiz deprem bölgesinde çalışmalar gerçekleştirdi. Bugünde o bölge yıkılan evlerin yerine yenileri yapılıyor. Biz tüm belediyeleri kentsel dönüşüme teşvik etmek adına çalışmalar yapıyoruz. Deprem siyaset üstü bir olaydır. Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşümü destekliyoruz. Aksaray Belediyesi gibi birçok belediyemizde şehirlerinde kentsel dönüşüm gerektiren mahalleleri tespit ederek oralarda dönüşümü başlatıyor. Kentsel dönüşümde en önemli konulardan biri de hak sahiplerinin rızasıdır. Bu konuda da sizlerden de destek bekliyoruz. Evren Başkanımıza bu konuda yardımcı olun destek verin ve kentsel dönüşüm sürecini kolaylaştırın. Burada yaptığımız temel atma töreninin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kazasız belasız bir inşaat sürecinin geçmesini diliyorum. İnşallah müteahhit firmamızda planlanan tarihte konutları teslim edecektir. Bizde gelip yenilenen mahallemizin kurdelasını keseceğiz.’’ Dedi. Dualar eşliğinde temel atma törenini gerçekleştiren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ve beraberindeki heyet esnaf çarşı merkezindeki esnafları ziyaret etti. (Basın bülteni)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Cinayet Suçundan Aranan 1 Kişi YakalandıÖnceki Haber

Cinayet Suçundan Aranan 1 Kişi Yakalandı

Vatandaşlar “Aksaray'da Araç Değil, Sürücü Sorunu Var”Sonraki Haber

Vatandaşlar “Aksaray'da Araç Değil, Sürü...

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar