Aksaray
DOLAR8.5857
EURO10.478
ALTIN521.48

İkinci El Teknolojide Garantili Satış Dönemi Başlıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İkinci El Teknolojide Garantili Satış Dönemi Başlıyor
Abone ol
İkinci el cep telefonu ve tablet bilgisayarların satışlarında yeni dönem başlıyor. Bundan böyle bu cihazları satan iş yerleri 1 yıllık garanti süresinden de sorumlu olacak.

Son yıllarda teknolojide yaşanan gelişmeler hayatın olmazsa olmazı ihtiyacı haline gelen telefon ve tablet bilgisayarlarında sürekli olarak değişimine neden oluyor. Türkiye’nin en fazla ithal ettiği ürünlerin başında gelen elektronik cihazların geri dönüşümünün sağlanması için harekete geçen Ticaret Bakanlığı özellikle ikinci el cihazların alım satımına ilişkin bir düzenlemeye gitti. Geçtiğimiz aylarda bu cihazların bakım,onarım ve satışını yapmak isteyen işletmelere ilişkin çağrıda bulunan bakanlık ilgili başvuruların ardından istenilen şartlara uyum sağlayan 3 firmaya yenileme merkezi açma yetkisi verdi. Bu merkezler kullanılmayan ikinci el olan cep telefonu ve tablet bilgisayarları aldıktan sonra gerekli bakım ve onarım işlemlerinin ardından tekrardan satışa sunacak. Müşteriler tarafından satın alınan ürünler sıfır ürün gibi garantili olacak. Firmalar sattıkları ürünlerin her türlü arızalarından sorumlu tutulacak. Müşterilerin haklı taleplerini karşılamayan firmaların yetki belgeleri yine Ticaret Bakanlığı tarafından iptal edilebilecek.

Yenileme merkezlerinin yakın zamanda ülke genelinde yaygın hale gelmesi ile birlikte ikinci el olan bir çok telefon ve tablet yenilenmiş olarak tüketicilere sunulacağından cari açık konusunda da önemli bir tedbir alınmış olacak. Düzenlemenin amacında uygulandığı taktirde güzel olduğunu belirten vatandaşlar fiyatlar konusunda tereddüt yaşadıklarını söyleyerek yaptıkları açıklamalarda; “Ülkemizde halk için yapılan güzel ne varsa 3-5 ay içerisinde belli başlı firmaların kazanç kapısı oluyor. Bu telefon ve tablet düzenlemesi güzel bir çalışma ama neden sadece 3 firma bu işe girdi. Yarın bir gün piyasayı bu firmalar belirleyecekler. İkinci el elektronik cihazlar garantili olacak ama bu sayede ne kadara satılacak. Her ürün için belli bir üst limit fiyat belirlenmeli. Bir de sıfır aldığımız telefonlarda bile garantiye giden ürünlere kullanıcı hatası raporu verilerek bizlerden para isteniyor. Bunun önüne kim nasıl geçecek” derken ikinci el telefon satışı yaparak geçimlerini sağlayan Aksaraylı esnaflarda hiçbir firmanın ikinci el bir cihaza bu yönlü bir garanti veremeyeceğini söyleyerek yaptıkları açıklamalarda; “İkinci el cihazları satanlar genel olarak yeni cihaz tercihleri ile satıyorlar. Alım satımı yapılan ikinci el telefonlarda zaten çok fazla bir özellik kalmıyor. Bizlerde bu cihazları satarken zaten aldığımız gibi satamıyoruz birçok bakım ve temizliğin ardından bu ürünleri satıyoruz. Bu cihazlarda yaşadığımız en büyük sıkıntı ise güncellemeler oluyor. Bu cihazlar belli bir süre sonra kendini yenilemediğinden ağır çalışıyor ve birçok uygulamayı da indirip istenildiği gibi kullandırmıyor. Bizlere gelen en çok şikayet bu konuda. Bu yenileme merkezleri bu sorunu nasıl çözecek merak ediyoruz. Bizlerin 500 liraya sattığı bu ürünler bu firmalar tarafından en az 2 katına satılacaktır” dediler. (Haber: S.O)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Jandarmadan Personel Servislerine Sıkı DenetimÖnceki Haber

Jandarmadan Personel Servislerine Sıkı D...

Araç Sahipleri Tepkili “Kurallar Sadece 4 Tekerli Araçlar İçin Mi?”Sonraki Haber

Araç Sahipleri Tepkili “Kurallar Sadece...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar