Bugun...
VELİLERİMİZİN EĞİTİM VE ÖĞRETİM DÖNEMİ HAYIRLI OLSUN


Nazmi ÇALIŞKAN
se-na_68@hotmail.com
 
 

Neden velilerin eğitim ve öğretim dönemi hayırlı olsun.Veliler eğitim ve öğretim dönemindeki başrol oyuncuları değil. Bu filmde başrolde Öğretmen ve Öğrenciler var.

Ancak son yıllarda eğitim ve öğretim öyle bir yere geldi ki filmin başrolü VELİ,yardımcı oyuncuları ise öğrenci ve öğretmenler oldu.

Bu yazdıklarımdan elleri öpülesi mesleklerinin kutsallığını bilen eğitimcilerimiz alınmasın. Zaten alınması gerekenler muhakkak itiraz edeceklerdir.

Okullarımızda son dönemde eğitim ve öğretim konusu haricinde bina,ekipman ve araç gereç destekleri konusunda hayal edilemeyecek bir noktaya getirildi. Ancak bu gelişmeler eğitim ve öğretim anlamında tam tersi yönde ilerledi.

Okullara öğrenci gönderen veliler Ana sınıfı diye tabir ettiğimiz Okul öncesi eğitimde yeniden okula başlayarak öğrenci ve öğretmenlerin eksiklerini tamamlamak adına birbirleriyle yarış haline girdiler. Ana sınıflarında başlayan bu hastalık her yıl yukarı sınıflara doğru ilerledi ve en sonunda eğitim ve öğretim filminin başrol oyuncusunu Veli yaptı.

Genel olarak okullarda son dönemde başarılı olan öğrencilere sahip çıkılırken diğer öğrencilerin velilerine,çocukların anlatılmasına karşılık konuları anlamadıkları bu nedenle de akşam saatlerinde velilerin eğitime devam etmeleri aksi halde çocuğun bir şey öğrenemeyeceği söyleniliyor. (Şimdi bunu bir çok öğretmen inkar edecektir)

Bunun sonucunda evde eğitim vermeye çalışan veli yeniden öğrenmeye ve öğretmeye çalışıyor.

Bu ilkokul döneminde yeterli olsa da Ortaokulla beraber sorunlar başlıyor.

Veli konulardan kendisi de çok bir şey anlamadığından çocuğa yetersiz geliyor.

Bunu öğretmeniyle konuşmaya çalıştığında kendisine X,Y,Z gibi ETÜD merkezleri tavsiye ediliyor. Bu ETÜD merkezindeki öğretmenlerin kendilerinden eğitimci olarak daha kaliteli olduğunu söylemeseler de ben öyle düşünüyorum. Çünkü yetersiz olduğu gerekçesi ile atanamadığı için bu merkezde çalışan bir öğretmen yeterli olduğu için çalışan bir öğretmenin veremediği eğitimi verebiliyor. Bu durum benim kafamdaki en büyük çelişki durumunda.

Başka bir sorum ise 2014 yılında kapatılan dershanelerin yerini alan bu ETÜD merkezlerinin kapatılan dershanelerden farkı nedir?

Şimdi dün başlayan 2018-2019 Eğitim ve öğretim dönemi dolayısıyla siyasiler,STK temsilcileri,idareciler yani toplumun bir çok kesimi öğrenci ve öğretmenleri tebrik ederek başarılar diliyorlar.

Son dönemde gördüğüme göre asıl veliler kutlanmalı ve onlara başarılar dilenmelidir.

Çünkü;

Çocukları iyi şartlarda eğitim alsın diye gece gündüz çalışan,

Okul öncesi eğitimle beraber yeniden eğitime başlayan,

Çocuğunun okulunu o okuldaki öğretmen ve okuttuğu çocuktan bile fazla düşünen,

İşten yorgun geldikten sonra gece saatlerine kadar çocuklarının derslerini yapmaya ve yaptırmaya çalışan,

Yıl sonu gelen karneden Utanan da Gurur duyan da onlar değil mi?

İşte bu yüzden diyorum ki;

Eğitim ve öğretimin başrol oyuncusu durumuna getirilen VELİLERİMİZİN 2018-2019 Eğitim ve Öğretim dönemi Hayırlı olsun.

Kalın sağlıcakla…

 Bu yazı 2983 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI