Reklam
Bugun...
Valilik Belediye İşbirliğinden Aksaray Kazanıyor


Nazmi ÇALIŞKAN
se-na_68@hotmail.com
 
 

Aksaray’da son günlerde güzel işlerde yapılmaya başlandı. Aksaray’ın tanıtım atağı için çalışmalarını göreve geldiği ilk günden beri sürdüren Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı’ya en büyük destek Aksaray Valisi Şeref Ataklı’dan geldi. Aksaray’a atandığı ilk günden beri Aksaray’ın tanıtım ve turizm sıkıntısını doğru okuyan ve bu kapsamda çalışmalar başlatan Vali Şeref Ataklı sürekli olarak Aksaray’a gelecek olan turistlerin sadece birkaç bölgeyi gezmelerinin Aksaray’a çok fazla bir şey katmayacağını savunan Vali Şeref Ataklı yapılacak olan yeni tesisler ile yatak kapasitesinin arttırılması gerektiğini ve turizm noktalarının doğru tespit edilerek idareciler olarak gerekli yatırım ve çalışmaların başlatılması konusundaki ısrarlı çalışmaları kısa sürede meyvelerini vermeye başladı. Valilik ile Belediye arasındaki Türkiye’de bir çok ilde görülmeyen uyumda Aksaray’ı ön plana çıkartmaya yetti. Hemen yanı başımızda bulunan Nevşehir neredeyse Aksaray’ın 10 misli turizm geliri sağlarken Aksaray nereye bağlı soruları vatandaşları rahatsız etti.

Yerel seçimlerle beraber Belediye Başkanlığına seçilen Haluk Şahin Yazgı’da göreve başladığı ilk günlerde bu sorunun tarih olacağının sinyallerini vermişti. Başkan Haluk Şahin Yazgı önce marka bir şehir yaratma adına Aksaray’ın kültür mirasında olan Selçuklu ve Osmanlı figürlerinden oluşan logo ile çalışmalarına başladı. Daha sonra ise Aksaray’ın tanıtımı için festivalleri daha ön plana çıkartma adına bir çok ünlünün katılımıyla etkinlikler düzenledi. Bu etkinlikler haftalarca programlara katılan sinema ve dizi yıldızları nedeniyle magazin programlarında yer aldı. Daha sonraki çalışmalarda kuzey ve güneyi doğu ile batıyı bir birine bağlaya E 90 karayolunda içinden geçilen ilin ne gibi değerlerinin olduğunu gösteren tanıtım heykelleri dikilirken Somuncu Baba Aşkın Sırrı filmi ile müthiş bir finale imza attı. Bu filmin çekimleri ve daha sonraki sürecinde eleştirilere rağmen yılmadan çalışmalarına devam eden Başkan Yazgı’ya en büyük desteklerden birisi de Aksaray Valiliğinden geldi. Yapılan çalışmalarda sürekli turizmin önemine ve Aksaray’ın potansiyeline dikkat çeken Ataklı kültür turizminin yanı sıra  Hasan dağını yamaç paraşütü ve kış turizmine kazandırmak adına hazırlanan projelere tam destek vererek yapılan çalışmaların arkasında Aksaray Valiliğinin olduğunu herkese hissettirdi. Hasan dağına giden karayolunun en büyük engellerden birisi olduğunu tespit eden Vali Ataklı o yolun genişletilerek yeniden yapılması için yapılan çalışmalara destek vererek 2016 yılı yol programlarına burayı da dahil etti. Yapılacak olan yol her ne kadar sorun değilmiş gibi görünse de yapılacak olan yatırımın büyüklüğü nedeniyle bu yıla kadar hizmet ve turizm sektörlerinde Aksaray’ın en büyük yatırımlarından birisi olma özelliğini taşıyor.
Aksaray Valiliği be Belediyesi en son olarak da İstanbul’da turizm acenteleriyle bir araya gelerek Aksaray’a yerli ve yabancı turist getirilmesi için çalışma başlattılar. Geçtiğimiz ay içerisinde İstanbul’da yapılan bu toplantı çok kısa bir sürede sonuç verdi. Kısa adı TÜRSAB olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye’nin önde gelen bazı seyahat acenteleri Aksaray’da inceleme yapmak üzere ilimize geldiler. Aksaray Valiliği ve Belediyenin organize ettiği programlarda bir çok turizm alanında inceleme yapan yetkililer gördükleri karşısında hayrete düştüklerini itiraf ettiler ve Aksaray’ın sadece içinden gelip geçerken ihtiyaç giderilecek bir yer olmadığını ve buranın bir an önce tur programlarına eklenmesi gerektiğini söylediler. TÜRSAB yönetim kurulu adına konuşan Erdal Çeri ise Aksaray’ın bir çok ilden daha avantajlı olduğunu bunun nedeninin ise turizme kazandırılmayı bekleyen yerlerinin olması ve Vali Şeref Ataklı ile Belediye başkanı Haluk Şahin Yazgı’nın beraber çalışmasının olduğunu bunun Türkiye’nin başka bir ilinde karşılaşmadıkları bir durum olduğunu söyleyerek Aksaray’ı gelecekte ne kadar güzel günlerin beklediğini söyledi. Bu konuşmalar da gösterdi ki eleştirilere rağmen yılmadan doğru tespitle çalışan Vali Şeref Ataklı İle Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı doğru işler yapmışlar. Bende şahsım adına bir Aksaraylı olarak tekrardan kendilerine teşekkür ediyor ve haksız eleştiri yapanların bu güne kadar Aksaray için ne yaptıklarını anlatmalarını istiyorum. Birliğimiz ve beraberliğimizden Aksaray kazanacaktır. Kalın Sağlıcakla… Bu yazı 3706 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI