Reklam
Bugun...
Kitapta Hasat Tamam,Sırada Eşofman Takımları Var


Nazmi ÇALIŞKAN
se-na_68@hotmail.com
 
 

Geçtiğimiz hafta içerisinde okullarda yaşanan kitap ve kırtasiye ısrarları konusunda bir yazı paylaşmıştım.

Bu yazıyı paylaştıktan sonra okur kitlemizin tamamına yakınının aynı dertten şikayetçi olduklarını ve doğru bir konuya değindiğimizi anladık.

Sayın milletvekilimiz Cengiz Aydoğdu ve Sayın Aksaray Valisi Aykut Pekmez konuyla yakından ilgilenerek gerekli denetim çalışmalarını başlattılar.

Kendilerine vatandaş için hassas davrandıkları için teşekkür ederken bir Aksaraylı olarak da şov ve iş yapmaya çalışanları ayırt etme imkanı da sağlamış oldum.

Sayın Valimizin talimatıyla okullarda kaynak kitap aldırma zorunluluğu ortadan kalksa da zaten çoğunluğa bu kitaplar aldırıldığından alınan karar bu dönemi kurtarmaya yetmedi.

Ama ikinci dönemde aynı süreç devam ettirileceğinden ilerleyen süreç için umutlandım. İnşallah bu işin arkası bırakılmaz da ikinci dönemki kar hanelerine o rakamları yazamaz bu sayın tüccarlar ve kalfaları.

Bu kitap kırtasiye olayından bu şekilde kurtulduk diyorum. Diyorum çünkü ikinci dönemde aynı soygunu yapamayacaklarını umut ediyorum. Bu dönem için atı alan bir yerleri geçti zaten. Olan her zaman ki gibi vatandaşa oldu.

Olayın daha ilginci ise kırtasiye ve okul kitaplarının hiç birisini öğretmenler istememiş.

Bizzat veliler giderek kitapçılara ve öğretmenlere yalvarmış.

Hatta ayaklara kapanan veliler bile olmuş.

Ne olur bu kitaplarla bizim çocukları okutmayın bizler yardımcı kitap alalım demişler.

Bu olaylarda kırtasiyeciler ile öğretmenlerin talepleri olmamış.

İşi eğitimcilerden daha iyi bilen velilerimiz geçtiğimiz yıl sonunda okullar kapanmadan bu kırtasiyecilere yayınların adını vermişler ve öğretmenleri de bu yayınları okutmaları konusunda uyarmışlar. TABİ YİYEN VARSA

Sayın kitapçılar ve bunların kalfaları bu hikayeye inanacak kadar geri zekalı mı sanıyorsunuz bu milleti?

Eğer gerçekten buna inanacağımızı düşündüyseniz gerçekten zekanızda bir sorun var.

Bu zeka seviyesi ile milletin çoluk çocuğunu okutmakta ısrar etmeyin,

GELELİM EŞOFMAN İŞİNE;

Yaklaşık 10 gündür bir çok veli tarafından eşofman fiyatları ile ilgili şikayetler geliyordu. Ancak alınacak eşofmanları satan mağazanın marka spor kıyafetleri satması nedeniyle kaliteli ürünün fiyatının da o olacağını düşündüm. Elbette bu konuda diretmek yanlıştı ama kaliteli ürün alınacağı beklentisi ile de bekledim.

Dün bir okul için yaptırılmış eşofman takımını görünce hayretler içerisinde kaldım. Benim beklentim çok kaliteli marka görselliği olan çocuklara yakışacak bir eşofman takımıydı. Ama bu mağaza öyle bir kıyafet yaptırmış ki inanın pazarda bu ürünü sattıracak bir tane esnaf bulamazsınız. Bu kadar adi malzemeyi kimse çocuğuna 30 liraya bile alarak giydirmez. Tamamına yakını sentetik denilen kumaştan yapılmış ve yaz kurslarında çocuklarımıza ücretsiz dağıtımı yapılan formalardan da hiçbir farkı yok.

Bu ürün için bir öğrenciden 120 lira gibi bedeller alırken hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz?

Ya siz okul idarecileri bu öğrencileri pazarlamaktan ne zaman vazgeçeceksiniz. Bıraksanız tüm veliler çocukları o fiyatlara daha kaliteli eşofman takımları alabilirler.

Millette alım gücü yok dedikçe vatandaşın eline alış veriş listelerini verip,verip anlaştığınız mağazalar yolluyorsunuz. Bu duruma da zeka seviyenizin yettiği şekilde mazeretler bulup suçu yeniden velilerin üzerine atıyorsunuz.

SAYIN YETKİLİLERE;

Bu okullardaki idare boyutlarında ciddi bir değişim zamanı gelmiştir.

Sebebi ise bu ekonomik darboğazda düşük gelirli ailelerin çocuklarının sıklıkla bulunduğu devlet okulunda masraflar konusunda vatandaşların ısrarla alış veriş yaptırılmasının sebeplerinin arkasında siyasi sebepler olduğunu düşünmeye başladım. Çünkü bu konudan dert yanan herkes olayı siyasi tarafa çekiyor bunun doğru okunması gerekli. Alış veriş ısrarsına baktığımda artık okullara siyaset karıştırmaya çalışan bir grup idareci olduğu görünmeye başladı.

DEĞERLİ OKURLAR;

Ben bu yazıları gelişi güzel yazmıyorum.

Her bir yazıda bir çok veliyi dinledikten sonra olayları da bizzat yerlerinde görme imkanı sağlıyorum. Gelişi güzel kulaktan duyma yazılar değil. Geçtiğimiz gün bir okur benim düşüncelerimin tam tersinde bir yorum yapmış. Ona da saygı çerçevesindeki eleştirilerinden dolayı teşekkür ediyorum.

Herkes farklı düşünebilir ancak düşünürken hayatın gerçeklerini de değerlendirmek gerekli. Asgari ücretle yaşamaya çalışarak 2 çocuğunu bu şartlarda okutmaya çalışan anne ve babanın yerine kendinizi koyarak bu değerlendirmeleri yapın lütfen.

Kalın sağlıcakla…Bu yazı 5743 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI