Bugun...
Hırsızlığın Adını Fırsatçılık Olarak Yumuşattık


Nazmi ÇALIŞKAN
se-na_68@hotmail.com
 
 

Dünya ülkeleri gibi ülkemizde son yıllarda görülmemiş bir salgınla savaş halinde.

Hala salgının sonu konusunda bir belirsizlik var. Bu belirsizlikle beraber sağlık alanına hesapta olmayan yatırımlar ve alınan tedbirler nedeniyle tüm ülkelerde küçülen ekonomiler istesek de istemesek de başka bir sorunu da gün yüzüne çıkartmaya başladı.

Bu süreçte sağlık anlamında ülkemiz aldığı tedbirler ile bir çok gelişmiş olarak kabul edilen ülkeye göre oldukça başarılı bir süreci geride bıraktı ve halen de sağlık ordusu bu süreçte canla başla savaşına devam ediyor.

Bu kadar sorunlu bir dönemde bıkmadan yorulmadan şikayet etmeden görev yapan halk sağlığı için canla başla hayatları pahasına savaşan sağlık çalışanlarımıza ve sağlık çalışanlarımızın yanında temizlik görevlisinden güvenlik personeline teşekkür ediyorum.

***

Bununla beraber bu süreçte ekonomik sorunlardan en fazla etkilenen ülkelerden bir tanesi de ülkemiz oldu.

Devlet kaynakları doğrultusunda işyerlerine de vatandaşlara da olanakları doğrultusunda yardıma devam ediyor.

Ancak Devletin yaptığı bu çalışmalar yeni adıyla fırsatçılar halk arasında ise bilinen adıyla hırsızlar tarafından kötüye kullanılmaya başlandı. Ekonomik olarak bunalmış olan vatandaşlar ay sonunu getirmek adına çaba sarf ederken bu kişiler milletin cebinde olmayan 3 kuruşa göz diktiler.

Son dönemde özellikle gıda fiyatları üzerinde anormal zamlar yapılmaya başladı ve ardı arkası da kesilecek gibi görünmüyor.

Bu zamların sorumluluğu konusunda herkes birbirini suçlarken nihayet yetkililer de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tepkisi ile işlerini hatırlayarak harekete geçti.

Özellikle bizler bu denetimleri yapıyoruz diye görüntü vermek isteyenler samimiyetsiz bir şekilde marketlerde etiket incelemeye başladı.

Samimiyetsiz dedim çünkü;

Bu zamların sebebinin üretici ile son satıcı olmadığını hepimiz biliyoruz.

Bu zamlar aracılardan kaynaklanıyor dendikçe şov amaçlı son satıcılar denetlenerek süreç tamamlanmaya çalışılıyor. Stokçu denilen günümüzdeki adı fırsatçı olan halk arasında ise karşılığı hırsız kelimesine denk gelen kişileri ve bu kişilerin depoları tespit edilemiyor veya da tespit edilmek istenmiyor. Fabrikalardan çıkan faturalı ürünlerde hangi tarihte kimlerin ne kadar ürün çektiği belli iken bu belgeler fabrikalardan istenmiyor veya istenemiyor. Market kontrolleri ile bu işin önüne geçilmeye çalışılıyor.

Bu işin çözümü artık üretici ile tüketici arasındaki makası daraltmaktır. Bir ürün üretimden çıktıktan sonra ne kadar kısa yoldan halka ulaşırsa o zaman bu soyguna da bir dur denilir. Yoksa bakkal market denetlemekle bu işin sonu gelmez.

   Bu yazı 2813 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI