Bugun...
Allah’a Havale Etmekten Başka Şansımız Yok


Nazmi ÇALIŞKAN
se-na_68@hotmail.com
 
 

Geçtiğimiz gün paylaştığım koronavirüs sınavımızla ilgili yazının ardından şimdide mücadelemiz ile ilgili değerlendirmelerimi paylaşmak istedim.

Aksaray’da vaka sayılarını yazamasak da pandeminin pik yaptığı Nisan ve Mayıs aylarından iyi durumda olduğumuzu kimse söyleyemez.

Peki Pik döneminde yani korona ile ilk sınavımızda ülkemizde vatandaşlar dışında sağlık sistemi olarak ne türden tedbirler vardı da bizler bu hastalıkta İtalya veya İspanya gibi olmadık. Büyük şehirlere göre daha küçük şehirlere yayılma hızını azaltarak bir çok ülkeye göre bu süreci daha hafif atlattık. Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca’nın deyimi ile temasa dayalı testlerle hastalık kontrolünü çok kısa sürede tamamlayarak filyasyonu doğru ve zamanında uyguladık. Bu sayede hastalık erken teşhis edilirken yoğun bakım ve hastane bakımlarına gerek kalmadan evlerde verilen ilaçlarla tedavi süreçlerini tamamlayabildik. Bizler buraya kadar her şeyin doğru olduğunu söyleyerek gerçek yani çalışan sağlık çalışanlarını alkışladık.

Ancak geldiğimiz bu günlerde bu sistem farklı işlemeye başlamış gibi görünüyor. Nisan ve Mayıs aylarına göre test sayıları günlük 3 katına kadar çıkmasına karşılık temasa dayalı testler Aksaray’da yapılmıyor. Aksaray’da diyorum çünkü diğer illerde de aynı durum geçerli mi bunu bilmiyorum. Korona testi pozitif çıkan bir kişiyle teması kesin olan kişiler hastaneye gittikleri zaman kendi kendinizi evinizde izole edin test yapamayız denilerek tekrardan gönderildiklerini söylüyorlar.

Bizler eskiden beri bir hastalıkta erken teşhisin ve tedavinin ne kadar önemli olduğunu duyar ona göre davranırdık. Ancak bu bilgiler koronavirüste tersine işliyormuş. İyice hasta olmadan solunum sıkıntıları başlamadan test yapamayız cevabı alanlar ne olacak diye bir soru sormak geliyor içimden ancak hemen kahraman sağlık çalışanlarına haksızlık yapıyorsunuz diyerek sosyal medyadan saldırıya geçecek olan sağlıksız sağlık çalışanları nedeniyle bu soruyu da soramıyorum.

Şu anda durumumuz kısaca bu. Temasınız olsa da test yapılmıyor. Sağlık bakanımıza ve ili yönetenlere sesleniyoruz lütfen SAĞLIĞA BİR NEŞTER VURUN artık.

Vurunda insanlar kendilerini güvende hissetsin ve çalışmayan sağlık sistemi elemanları da gerçekten çalışan meslektaşlarının sırtlarından insinler artık. Emeklerini esirgemeden çalışan sağlık çalışanlarına teşekkür ederken onların arkasında klavye başında fink atarak sosyal medyadan sallayanları da toplumun vicdanı ile Allah’a havale ediyorum.

Neden toplumun vicdanı ve Allah’a havale ediyorum; Çünkü bu şehirde onları havale edebileceğim bir il sağlık müdürü ve hastane başhekimi olduğunu düşünmüyorum.

Kalın sağlıcakla,,,Bu yazı 22007 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI