Reklam
Bugun...
Aile Hekiminin İzni Bitmiyor ki !


Nazmi ÇALIŞKAN
se-na_68@hotmail.com
 
 

Yıllar öncesinde Ak Parti iktidarının vatandaşlara sunduğu en güzel hizmetlerden olan Aile Hekimliği uygulaması bazı kötü niyetli doktorlar tarafından suistimal ediliyor. Ben bir vatandaş olarak kendi aile hekimimi yaklaşık bir yıldır göremiyorum. Aile sağlık merkezine son bir yıl içerisinde 4-5 kez gitmeme rağmen kendi aile hekimim ne hikmettir hep aynı tarihlerde raporlu veya izinli oluyor.

Allah’ın sevmediği bir kulu olmalıyım ki yine işim bu aile sağlığı merkezine düştü, kapıda memur olmadığını düşündüğüm bir genç karşılayarak gerekli nezaket kuralları ile kayıt işlemini yaptı. Bu kişi muhtemelen kadrolu değildi çünkü orada kadrolu olsa onu da yerinde bulamazdım.

Neyse kendi aile hekimimin yine yerinde olmadığını ve başka bir hekime kayıt yaptığını söyledi. Üst kata çıktığımda koridor büyük şehirlerdeki Belediye otobüslerinden farksız bir durumdaydı. Güç bela kendimizi bir yere sıkıştırarak beklemeye başladık. Bu sırada duvardaki mesai saati panosuna baktığımda doktor ve hemşirenin mesai saatlerinin 08:00 olduğunu gördüm. Saate baktığımda 09:00’a gelmişti. Kısa bir süre sonra bir bayan gelerek odanın kapısını açtı,elbette doktor önce gelemezdi bu hemşire hanım diye düşünürken muayeneler başladı. Meğer gelen doktormuş ve kapıda yazılı olan hemşire isimleri ya göstermelikmiş ya da onlarda örnek aldıkları bazı doktor ağabeyleri gibi izinlerin ve raporların tadını çıkartmaya devam ediyorlar. Sabır ile sıramızı beklerken her sıra olayında olduğu gibi işleri olan vatandaşlar aralara kaynak çabalarına girdiler (İşim var kelimesini oldum olası hiç anlamam sanki ben işsiz sadece hobi olsun diye sırada bekleyen bir kişiyim). Bir bayan,bayan olmanın kendine verdiği özgüvenle odaya daldı ben de hemen arkasından girdim ve doktor hanıma sıradan hasta almasını rica ettim Doktor hanı ise sıranın bir öneminin olmadığını söyledi. Şimdi soruyorum doktor hanım sıranın bir önemi yoksa dışarıdakiler neyi bekliyorlar. Sizleri tanıyan kişiler aynı saygısızlığı yapmaya devam mı edecek. Bulunduğunuz kurum sağlık merkezinden başka her şeye içindeki izinli olan ve çalışan personelin bir çoğu da sağlıkçıdan başka her meslek dalına uyuyor.

Şimdi bu yazacaklarım bazı görevini yapmayan sağlık çalışanları tarafından ağır bulunacak ve hemen sağlıkçıların çalışma şartları ve nöbetleri dillendirilecek. Şimdi bu görevini yapmayan sağlıksız sağlıkçılara sesleniyorum; Özellikle aile hekimleri size gelen vatandaşlar maddi ve manevi olarak sizden daha kötü durumda olan insanlar. Zaten mali durumları iyi olanlar aile sağlığı merkezlerinin yakınından bile geçmiyor. Sizin oraya gelen insanların neredeyse tamamına yakınının çalışma şartları sizlerin oradakinden daha kötü durumda. Görevini yapan ve işinin başına gelen sağlık çalışanlarının hepsine teşekkür ederken görevini yapmayan ve en çok aile sağlığı merkezlerinde karşılaşılan bu durumla ilgili gerekli mercilerin bir an önce denetimlerini yapmalarını istiyorum. Hasta olan bir kişi aile sağlığı merkezine her geldiğinde kendi doktorunun izinli veya raporlu olduğu söyleniyorsa bu işte bir tuhaflık vardır.

Aman Kalın Sağlıcakla Allah sorumsuz aile hekimlerinin eline düşürmesin…Bu yazı 5392 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Haluk Uğurluoğlu
24-05-2016 10:00:00

Yaptığın serzenişin anlaşılabilir bir tarafı olabilse de sen de cehaletin dibine vurmuşsun. İki satır karalıyorsun diye kendini ulema zannettin herhalde. İlk önce işi bileceksin sonra sen işini yapacaksın. Ancak benim anlamadığım hangi konuda kendini yetersiz eksik buluyorsun ki kendini sağlıkçılara giydirmeye çalışarak tatmin etmeye çalışıyorsun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI