Reklam
Bugun...


Tedbiri Elden Bırakmayalım
Seyahat kısıtlaması kaldırıldı,Kafe,restoran,pastane,kıraathane,çaybahçeleri,kaplıcalar yeniden hizmete giriyor,Milli parklar,plajlar ve bahçeler tedbirli olarak yeniden vatandaşlar açıldı,Sokağa çıkma yasakları konusunda da değişikliğe gidildi.

Tedbiri Elden Bırakmayalım
+ -

Küresel salgınla mücadele devam ederken her geçen gün azalan vaka ve ölüm oranları normalleşmenin de önünü açtı. Alınan sıkı tedbirler nedeniyle bir çok alanda uygulanan kısıtlamalar kademeli olarak kaldırılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılan bakanlar kurulu toplantısında masaya yatırılan tedbirlerin büyük kısmı normalleşme adımları çerçevesinde kaldırıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarında Mart ayı ortasından beri idari izinli olan personellerin tamamı 1 Haziran tarihi itibariyle görevlerine geri dönecek. Aylardır kapalı olan kafe,restoran,pastane,kıraathane,çay bahçeleri,kaplıca gibi işletmeler de 1 Haziran itibariyle kurallar çerçevesinde yeniden hizmet vermeye başlayacak. Uzun süredir uygulanan seyahat kısıtlamaları da 1 Haziran itibariyle son bulurken 20 yaş altı uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması 18 yaş sınırına çekilirken vergi mükellefi olan ve kendi işyeri bulunan 65 yaş üzeri vatandaşlar da tedbirlerini alarak işyerlerine gidebilecek.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT SINIRLAMASI 1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN TAMAMEN KALDIRILDI

Şehirlerarası seyahat sınırlamasının 1 Haziran itibari ile tamamen kaldırılacağını belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Yaklaşık 1 aydır normalleşme takvimimizde yer alan hususları gelişmeleri yakından takip ederek her hafta peyderpey açıklıyoruz. Bu hafta itibari ile aldığımız yeni kararlar şunlardır. Şehirlerarası seyahat sınırlaması 1 Haziran’dan itibaren tamamen kaldırılmıştır. Gelişmeleri takip ederek olumsuz bir durum görmemiz halinde bazı illerimiz için bu kısıtlamayı yeniden getirebiliriz” diye konuştu.

KAMU PERSONELİ 1 HAZİRAN İTİBARİ İLE NORMAL MESAİYE BAŞLAYACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “İdari izinde bulunan veya esnek çalışma sistemine dahil olan kamu personeli 1 Haziran tarihi itibari ile normal mesaiye başlayacaklar. Kreşler ve gündüz bakım evlerinin tamamı da buna uygun şekilde 1 Haziran’da açılacak. Sağlık Bakanlığı tarafından tanımlanan ve takibi yapılan kronik hastalığı olan kamu personelinin durumları kurumlarınca değerlendirecek” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜNÜN SOKAĞA ÇIKMA SINIRLAMASI DEVAM EDECEK

Sokağa çıkma kısıtlamalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları kaydetti: “Sokağa çıkma kısıtlamalarının bazılarını bir müddet daha sürdürmekte fayda görüyoruz. 65 yaş üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve Pazar günleri 14.00 ile 20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek. Esnaf ve sanatkar olarak işletme sahibi 65 yaş üstü vatandaşlarımız maske, mesafe, temizlik şartına riayet şartıyla işinin başında bulunabilecek”

20 YAŞ ALTIYLA İLGİLİ SOKAĞA ÇIKMA UYGULAMASI 18 YAŞA İNDİRİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “20 yaş altıyla ilgili sokağa çıkma uygulamasını da 18 yaşa indiriyoruz ve 0-18 yaş grubunun tamamı Çarşamba ve Cuma günleri 14.00-20.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olmayacak. Yani ikili sistem yok. Artık bunu teke indiriyoruz”

RESTORAN, KAFE, PASTAHANE, KIRAATHANE, ÇAY BAHÇELERİ, DERNEK LOKALİ, YÜZME HAVUZU, KAPLICA TÜRÜ İŞLETMELER HİZMET VERMEYE BAŞLAYACAK

Belli kurallar çerçevesinde bazı işletmelerin hizmet veremeye başlayacağını duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “1 Haziran tarihi itibari ile restoran, kafe, pastahane, kıraathane, çay bahçeleri, dernek lokali, yüzme havuzu, kaplıca türü işletmeler belirlenen kurallar dahlinde saat 22.00’ye kadar hizmet vermeye başlayacak. Eğlence mekanları ile nargile satışı bu kapsamın dışındadır. Sadece kendi müşterilerine hizmet veren turizm tesislerin bünyesindeki işletmeler saat sınırlamasına tabi değildir. Yol güzergahlarındaki dinlenme tesisleri de 1 Haziran’da hizmet vermeye devam edecek. Gelişmelere göre hem kapsamı hem saati ayrıca değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

PLAJLAR, MİLLİ PARKLAR VE BAHÇELER BELİRLENEN KURALLAR DAHİLİNDE FAALİYETE GEÇEBİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kısıtlamaların kaldırıldığı plaj,park ve bahçeler ile ilgili açıklamasında da; “Plajlar, milli parklar ve bahçeler belirlenen kurallar dahilinde 1 Haziran’dan itibaren faaliyete geçebilecek. Müze ve ören yerleri, hayvan satış yerleri 1 Haziran’da onlar da açılıyor. Hipodromlar 10 Haziran’dan itibaren yeniden faaliyete geçebilecek. Bireysel sporlarla ilgili sınırlamalar kaldırılmıştır. Spor tesisleri ile içlerindeki tesisler gece 24.00’e kadar hizmet verebilecektir. Deniz turizmi, balıkçılığı ve taşımacılığı ile ilgili sınırlamalar da belirlenen kurallar dahilinde kaldırılmıştır. Sürücü kursları ve benzeri kurslar 1 Haziran’dan itibaren hizmet verebilecek. Kütüphaneler, millet kıraathaneleri, gençlik merkezleri, gençlik kampları 1 Haziran’dan itibaren belirlenen şartlar dahilinde faaliyetlerini sürdürebilecek. Yani bağlı oldukları kurumlar onların kendi iç şartlarını belirleyecektir”

AÇIK HAVADA KONSERLERİ BAŞLAYABİLECEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Açık havada oturma yeri olan yerlerdeki konserler yine saat 24.00 ile sınırlı olmak üzere başlayabilecek. Tüm bu hususlarla ilgili ayrıntılı açıklamaları ilgili kurumlarımız kamuoyuyla paylaşacaktır. Yeni normal normal düzeninde maske, mesafe, temizlik bu hususları aman ihmal etmeyelim. Muhakkak maskeyle dolaşalım, fiziki mesafeye ve temizliğe muhakkak dikkat edelim” dedi. (Haber:R.KOÇ)
Bu haber 1097 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI