Bugun...


Sabancı Vakfı’ndan 14 Yılda 28,5 Milyon TL Destek
Sabancı Vakfı’nın Hibe Programları kapsamında destek verdiği Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Aksaray’da gerçekleştirdiği “Görme Engelli Öğrenciler için Engelsiz Fen Öğretimi” projesiyle bu yıl online olarak gerçekleştirilen “Ekim Zamanı” etkinliğine katıldı.

Sabancı Vakfı’ndan 14 Yılda 28,5 Milyon TL Destek
+ -

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’nın ev sahipliğinde 20 Ekim’de gerçekleşen buluşmada, 2019-2020 yıllarında Sabancı Vakfı’ndan hibe desteği alan sivil toplum kuruluşlarının (STK) proje hikayeleri paylaşıldı. Proje, görme engelli öğrencilerin 3. ve 4. sınıf fen derslerindeki kazanımları etkili bir biçimde öğrenebilmesi için yenilikçi öğretim metotlarının ve materyallerin geliştirilmesi hedefledi. Akademisyenler ve öğretmenlerin birlikte yürüttüğü atölye çalışmaları ile derslerde gören, az gören ve görme engelli öğrencileri birlikte kullanabileceği 22 eğitim materyali ve bir öğretmen kılavuzu geliştirildi.

Aksaray Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nin çalışmalarını Şirin Payzın’ın moderatörlüğünü yaptığı online buluşmada anlatan “Görme Engelli Öğrenciler için Engelsiz Fen Öğretimi” projesinin eğitim koordinatörü Gülistan Yalçın, “Yaptığımız ihtiyaç analizleri ve saha çalışmalarının sonucunda görme engelli öğrencileri olan öğretmenlerin, öğretimi planlarken desteğe ihtiyaç duyduğunu gördük. Öğrencilerin ise kendi öğrenim kanallarına hitap edecek materyallere erişimde güçlük yaşadıklarını gözlemledik. Sorunların tespitinin yanı sıra, bizim bu projeyi planlarken esas amacımız kapsayıcı eğitimdi. Yaptığımız materyallerle aynı sınıfta hem gören ve az gören hem de görmeyen öğrenci bu eğitici materyaller sayesinde öğrenebilsin istedik. Öğretmenleri desteklemek için çalıştaylar düzenledik. Fen dersleri kitaplarını öğrencilerin kendi duyularına ve öğrenme kanallarına göre yeniden uyarladık. Tüm süreçlerde öğretmenler yanımızdaydı. Öğretmen atölyelerinde birlikte bir kılavuz kitap hazırladık. Bu kitapta, sınıfında görme engelli öğrencisi olan bir öğretmenin fen bilgisi dersi işlerken yararlanabileceği pratik bilgileri ve uygulamaları paylaştık” dedi.

Türkiye’de sivil toplum kuruluşlarına 14 yıldır kesintisiz hibe desteği veren tek vakıf olan Sabancı Vakfı, bugüne kadar 173 projeye, 28,5 milyon TL’nin üzerinde hibe verdi. Vakıf, kadın, genç ve engelli bireylerin karşı karşıya kaldıkları toplumsal sorunların çözümü için projeler hayata geçiren STK’lara hibe desteğinin yanı sıra bilgi ve tecrübe desteği de sağlıyor. Hibe Programı kapsamında desteklenen projelerin öykülerinin yer aldığı ve bu yıl ilk kez dijital olarak da hazırlanan ‘Ekim Zamanı Hibe Programı Öyküleri’ kitabına www.sabancivakfi.org/ekimzamani2020 adresinden ulaşılabiliyor. (Haber Merkezi)
Bu haber 688 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI