Bugun...


Pekmez Üretiminde Azalma Var
Kış ayının yaklaşmasıyla birlikte bağlar bozulmaya başlandı. Özellikle Hasandağı bölgesinde pekmez kazanları kaynarken üzüm azlığından dolayı bu yıl pekmez üretiminin yarı yarıya azaldığı öğrenildi.

Pekmez Üretiminde Azalma Var
+ -

Kış ayının yaklaşmasıyla bağbozumu dönemi başladı. Köylerde üzüm üretimi yapan çiftçiler bağlarını bozarak pekmez kazanlarını kaynatmaya başladılar. Özellikle Hasandağı bölgesinde yoğun olarak bulunan bağlarda bu yıl üzüm üretiminde yaşanan sıkıntı nedeniyle pekmez üretiminde yarı yarıya düşüş olduğu öğrenildi. Bahar ayının serin geçmesinden dolayı bağlarda üzüm oranının geçen senelerin yarısı kadar olduğunu belirten üreticiler; “Aksaray’ın Hasandağı denince akla ilk gelen şeylerden birisi pekmezidir. Her sene bu aylarda sırasıyla dağ köylerinde bağlar bozularak pekmez kazanları kaynamaya başlar. Bu senede köylerde pekmez kazanları kaynasa da geçen senelere göre hasat da ciddi düşüş var. Aynı bağdan aldığımız pekmez oranı bu sene yarı yarıya düştü. Bu nedenle de bu sene pekmez geçtiğimiz senelere göre daha az olacak.

Bu bölgede üretilen pekmezlerde Pazar sıkıntısı yaşamıyoruz. Her sene sabit müşterilerimiz var telefonla siparişlerini verirler ve her sene aynı oranda pekmezlerini alırlar. Pazar yerlerinden aldıkları pekmezlerde katkı olduğunu söylüyorlar ama bu bölgenin pekmezi daha fazla talep ediliyor” dediler. (Özel Haber)
Bu haber 1939 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI