Bugun...


Konut Satışlarında 2019’u Geride Bıraktık
2020 Yılı boyunca koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik daralmalar devam ederken konut satışlarında tersi bir grafik oluştu. 2020 yılında toplamda Aksaray’da 7 bin 5 konut satışı yapıldı.

Konut Satışlarında 2019’u Geride Bıraktık
+ -

Koronavirüs salgını tüm iş sektörlerinde hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken en çok yatırım alan inşaat sektörü 2020 yılını 2019’dan başarılı geçirdi. Özellikle yaz döneminde çıkartılan düşük faiz teşviki ile Haziran,Temmuz ve Ağustos aylarında yıllık ortalamaların üzerine çıkılırken Aralık ayı boyunca da 567 konut satışı yapıldı.

Özellikle yaz ayında verilen düşük faiz teşviki nedeniyle konuta olan ilginin artması nedeniyle konut fiyatlarına yapılan zamlar da konut alacakları caydırmazken konut kredi desteğinin bittiği aylarda da konut satışları aynı oranda devam edince yıllık anlamda 2019 yılı geride bırakıldı.

Koronavirüs vakalarının ilk görüldüğü aylar olan Nisan ve Mayıs ayları ise inşaat sektörünün en kara ayları oldu. Nisan ayında 219 konut satışı yapılırken Mayıs’ta da 282 konut el değiştirdi. Yapılan zamlar ve yükselen faizler karşısında konuta olan ilginin 2021 yılının ilk çeyreğinde düşük olması beklenirken faizlerin aynı seviyede kalması durumunda ise inşaat sektörü üçün 2021’in çok sıkıntılı geçeceği beklentileri oluşuyor. Konut hayallerini erteleyen ve TÜİK verilerini değerlendiren vatandaşlar da Aksaray genelinde daire ve dükkan fiyatlarının büyükşehirlerle yarıştığını hatta bazı büyük şehirlerden bile pahalı olduğunu iddia ederek yaptıkları açıklamalarda; “Aksaray yatırım olarak tarım ve hayvancılıktan sonra en çok parayı betona gömüyor. Bu yıllardan beri böyle. Şehrin en ücra noktaları bile şantiyeye çevrildi. Gerek Toplu Konut İdaresi (TOKİ) gerekse özel firmaların yaptığı binlerce konuta rağmen fiyatlar hala yukarı doğru tırmanırken konuta ilgi de bir o kadar artmakta. Bunu anlayamıyoruz. Şehirdeki nüfus artışı ve yapılan binalarla orantı kurulduğunda satış rakamları çok yüksek. Yaz döneminde Devlet ekonomiye can vermek adına bazı sektörlere düşük faizli kredi imkanı sağladı. Bu süreçte Aksaray genelinde konut fiyatları 50 ile 100 bin lira gibi rakamlarda arttı. Bu artışla bazıları daha fazla para kazanırken bir çok kişi ev almaktan vazgeçti. Bunun sonucunda da yükselen fiyatların düşmemesi gibi bir gelenek olduğundan fiyatlar şimdiki seviyelerde sabitlendi. Şimdi arttırılan kredi faizleri ve yeniz zam beklentileri ile bir çok kişi artık ev almak istemiyor. Geçmişte beğenilmeyen TOKİ vatandaşların neredeyse tamamının umudu olmuş durumda. Sıfır konutların zamlanması ikinci el konut fiyatlarını da aynı oranlarda arttırdı. 2021 yılı boyunca bu fiyat ve faiz oranlarıyla ev almanın hayal olduğunu düşünüyoruz” dediler. (Haber:E.B)

 
Bu haber 1623 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI