Bugun...


KÇÖ Son Kez Uzatıldı
Koronavirüs salgını nedeniyle işyerlerine destek amacıyla geçtiğimiz yıl Mart ayın ortalarından beri verilen kısa çalışma ödeneği son kez 31 Mart tarihine kadar uzatıldı. Karar resmi gazetede yayınlandı.

KÇÖ Son Kez Uzatıldı
+ -

Dünya genelinde milyonlarca kişinin enfekte olmasına bir milyondan fazla kişinin de hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs salgını sağlık ve sosyal alanlarda olduğu gibi ekonomik alanda da ciddi tahribatlar bıraktı. Özellikle ekonomik olarak sıkıntılı dönem geçiren işyerlerinin ayakta kalabilmesi adına verilen desteklerden en önemlisi olan ve akıbeti belirsiz olan kısa çalışma ödenekleri konusunda alınan son karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada işyerlerine verilmekte olan kısa çalışma ödeneğinin son kez 31 Mart tarihine kadar uzatıldığını kabine toplantısının ardından açıkladı. Cumhurbaşkanının açıklamasının ardından alınan karar resmi gazetede yayınlandı.İlgili ödenekle konusunda yayınlanan kararda; “4447 sayılı 'İşsizlik Sigortası Kanunu'nun geçici 23'üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021'e kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanun'un ek 2'nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 22 Aralık 2020 tarihli ve 3317 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 31 Mart 2021'e kadar uzatıldı” denildi.

Kısa çalışma ödeneğinin son kez uzatılması beklenti içerisinde olan özellikle esnaflar başta olmak üzere bir çok işvereni memnun etmedi. İşlerinin bozuk olduğunu ifade eden işverenler bu desteğin kalkması durumunda bir çok işçiyle yollarını ayırmak zorunda kalacaklarını belirterek yaptıkları açıklamalarda; “Geçen seneden beri hayatımızı mahveden koronavirüs sağlığımızı olduğu kadar ekonomik düzenimizi de olumsuz yönde etkiledi. Bir çoğumuz en az 5-6 senemizi kaybettik. Hükümetimiz bu süreçte bizlere destek olmak adına elindeki imkanlar doğrultusunda destekler verdi. Bu desteklerden en önemlisi kısa çalışma ödeneği oldu. Bu sayede işçilerimizi çıkartmamış olduk. Ancak koronavirüs salgını devam ederken bu ödeneğin süresinin son kez uzatıldığını duyduk. Mart 31’den sonra normale dönüş başlıyor. Mevcut şartlarda normale dönsek de ekonomik olarak çarkların dönmeye başlaması çok uzun bir süre alacaktır. Bu çarklar dönene kadar bizlerin ayakta kalması gerekiyor. Kısa çalışma ödeneklerinin kalkması durumunda aylık olarak işletmelere ciddi yükler binecektir. Bu nedenle de bizler ya dükkanlarımızı kapatıp gideceğiz ya da işçilerimizin bir bölümü ile yollarımızı ayıracağız. Koronavirüs bitti dendikten sonra bile bir süre daha bu desteğin çarkları yeniden çevirene kadar verilmesi gerekiyordu” dediler. (Haber:S.O)

 
Bu haber 1117 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI