Bugun...


“Bu Son Olsun”
Her geçen gün binlerce kadın fiziksel ve zihinsel şiddetle karşı karşıya kalıyor. Aksaray’da ikamet eden ve geçtiğimiz günlerde eşi tarafından bıçaklanarak darp edilen Figen A. Ç. (21) yaşadığı dehşet anlarını anlattı. Gazetemize konuşan Figen A. Ç. “Eşim madde bağımlısı. Bana sürekli sözlü ve fiziksel şiddet uyguladı. Beni sürekli dört aylık oğlumla tehdit etti. “dedi.

“Bu Son Olsun”
+ -

“Evlenmek Zorunda Bırakıldım”

Aksaray’da Ağustos 2019’da dünya evine giren Figen A. Ç. başından geçen olayları anlattı. Bir buçuk yıl içerisinde hayatının cehenneme döndüğünü belirten Çavdar “Eşimle ilk tanışmamız onlara ait iş yerinde oldu. Annesi D. O.’ya ait güzellik merkezinde çalışmaya başlamıştım. Eşim F. A. ile burada tanışarak arkadaş olduk. Daha sonra F. A. benimle birlikte oldu ve beni evlenmek zorunda bıraktı. Eğer evlenmezsem aileme zarar vereceğini beni öldüreceğini söyledi. Ailemi karşıma alarak mecburiyetten F. A. ile evlendim. F. A’nın geçmişi ile ilgili bir şey bilmiyordum her şeyi evlenince öğrendim. Evlenmeden hemen önce Mart 2019’da madde satıcılığı suçundan eşimin cezaevinden çıktığını ayrıca madde bağımlısı olduğunu evlilik sürecinde öğrendim. Ailesi ile birlikte Laleli mahallesinde 21 kişinin yaşadığı müstakil bir eve gelin olarak geldim.” dedi.

“Evlendikten Bir Gün Sonra Şiddete Maruz Kaldım”

Şiddet mağduru Figen A. Ç. evlendikten bir gün sonra kayınvalidesine ait olan iş yerinde eşi tarafından darp edildiğini söyledi. Figen A. Ç. “Kendi ailem F. A. ile evlenmemi istemedi. Ağabeyim Tahsin Ç. (30) ben evlenmeden önce F. A. hakkında beni uyararak evlenmeme izin vermedi. Fakat durumumu ağabeyime ve aileme anlatamadığım için bir şey yapamadım. Evlendikten bir gün sonra kayınvalidemin yanında; çalıştığım güzellik merkezinde eşim beni darp ederek yaraladı. Ben ailemin yanına dönmek istedim fakat eşim beni abimin başına bela olmakta ailemi öldürmekle tehdit etti. Aileme bir zarar gelecek korkusu ile yine sesimi çıkaramadım. Eşim sürekli madde krizleri geçirerek beni sözlü ve fiziksel şiddete maruz bıraktı.” dedi.

“Gerçek Yüzlerini Evlendikten Sonra Gördüm”

Başından geçenlerin anlatmakla bitmeyeceğini belirten genç kadın pişmanlığını dile getirerek “Keşke korkmadan ilk başta yaşadıklarımı aileme anlatsaydım.” dedi. Figen A. Ç. açıklamasının devamında; “Eşimle evlendikten sonra ilk olarak madde bağımlısı olduğunu ve 18 ay cezaevinde kaldığını öğrendim. Sonra 3 yaşında gayrimeşru bir kızı olduğunu öğrendim. Benden önce birisiyle yaşamış ve ona da aynı şiddeti uygulamış. 7 aylık hamileyken evi terk edip giden eski eşi babasının evine sığınmış. Kızını da eşime göstermeme kararı almış. Eşim F. bu yaşadıklarından ders çıkarmak yerine aynı şiddeti ve işkenceyi bana uygulamaya devam etti. 21 kişinin yaşadığı bir evde bize ait olan odada eşim 4 aylık oğlumun yanında madde kullanıyordu. 4 aylık oğlumda bende maddeye maruz kaldık. Beni hep baskı altında tutarak sürekli ailemle ve çocuğumla tehdit ettiler. Telefonum ve hiçbir iletişim aracım yoktu. Kayınvalidem D. O. yaşadığım şiddeti gördüğü halde bana sahip çıkmadı. Yaşadığım son olay benim o aileden kurtulmamı sağladı.” dedi.

“Ağabeyim İyi ki Geldi”

“Bana sürekli baskı ile mutlu süsü verdikleri için kimseye bir şer anlatamadım” diyen Figen A. Ç.; “Benim eşimden ve ailesinden kurtuluşumdaki en büyük kahraman askeri görev yapan ağabeyim Tahsin Ç. oldu. Son yaşadığım şiddet olayında ağabeyim ve babam çocuğumla beni alarak baba ocağına getirdi. Son bir ay içerisinde eşimden birçok kez şiddet gördüm. Bir gün ablamı aradım ve yardım istedim. Eşi polis olduğu için hemen polisleri yönlendirmiş. Beni hem kablolarla ve kemerle darp etti hem de bıçakla üç yerimden yaraladı. Polisler ikamet adresimize geldi fakat eşim beni darp ettikten sonra gitmişti, beni de hastaneye götürmediler. Benim üzerimi değiştirerek polislere sanki eşimle yemekten gelmişiz süsü verdiler. Eğer polislere darp edildiğimi söylersem oğlumu elimden alacaklarını söylediler. Eşim zaten ruhsatsız olarak aldığı pompalı tüfekle beni öldürmeye kalktı. Oğlumun da başına silahı dayadı ve öldürmekle korkuttu. Polislere sadece tartıştık dedim ve yaralarımı kendim sarmaya çalıştım. Bu olayda sonra 3 eylülde madde etkisinde olan eşim beni tekrar öldüresiye dövdü. Bir fırsat bularak saat gece iki sıralarında polisi ve ağabeyimi aradım. İki polis memuru geldi fakat eşim madde etkisinde olduğu için onlar bile zapt edemediler. Ağabeyim ve babamın da gelmesiyle aile içi kavga büyümeye başladı. Eşimin ailesi ellerine kaldırım taşı alarak abimi ve babamı da darp ettiler. Ağabeyim askeri personel olduğu için beylik tabancasıyla kavgayı durdurmak havaya ateş etmek zorunda kaldı. Eşimin ailesi sürekli hakaret ve şiddete devam etti. Bu sırada diğer polis ekiplerini gelmesi üzerine polis merkezine gittik. Ben yaralı olduğum için önce hastaneye götürüldüm. Yaklaşık 36 saat önce eşim tarafından vücudumda açılan bıçak yaralarının tedavisi yapıldı. Eşim o gün sadece ifadesi alınarak serbest bırakıldı. Ağır şiddet ile savcılığa başvuru yapmamız üzerine eşim bir gün sonra tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yaşadığım olayları atlatmak ve bedelini ödetmek için her türlü hukuk mücadelesini vereceğim. Adalet inşallah yerini bulacak. Benim durumum bütün kadınlara örnek olmasını ve bu durumun son olmasını istiyorum.” İfadelerini kullandı.

Ağabey Tahsin Ç.; “Kadına Şiddet İnsanlığa Şiddettir, Susmayacağız”

Kız kardeşinin yaşadığı dehşete şahit olan Tahsin Ç. (30) her zaman kardeşinin yanında olduğunu ve bu şiddetin cezasız kalmayacağını ifade ederek konu ile ilgili açıklama yaptı. Tahsin Ç. açıklamasında “Kardeşimin evlendiğinde sonunun böyle olacağını biliyordum. Eğer Figen’in evlenmeye mecbur kaldığını bilsem asla evlenmesine müsaade etmez yine sahip çıkardım. Kardeşimi o evden almaya gittiğimde tanınmaz halde, her tarafı morluklar içindeydi. Aynı şekilde F. A.’nın ailesi tarafından ben ve babamda darp edildik. O günden beri hukuk mücadelesi veriyoruz. Gereken bütün yerlere müracaatımızı yaptık. F. A. ilk başta serbest bırakıldı fakat savcılığa yaptığımız şikayet üzerine sonunda tutuklanarak cezaevine gönderildi. Biz kardeşimin her zaman yanındayız. Avukatımız ile gerekli darp raporlarını aldık. Hem darp için hem de kardeşimin üzerine borç yaptıkları için nitelikli dolandırıcılık suçundan da dava açtık. Kardeşime koruma kararı çıkardık. Boşanma davasını da açtık inşallah en kısa zamanda bu aileden kardeşimi tamamen kurtaracağız. Kadına şiddete sessiz kalmak şiddeti yapmaktan daha büyük suçtur. Kimse şiddete sessiz kalmasın.” dedi. (Özel Haber)
Bu haber 3121 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI