Bugun...


Bir Yılda 9 Bin 33 Asayiş Olayı Meydana Geldi
Hızla artan nüfusun olumsuzlukları da artarken şehirde güvenliği sağlamak adına gece gündüz görev başında olan İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş şubesi ekipleri bir yıl içerisinde toplam 9 bin 33 farklı olaya koşarak büyük bir başarıya imza attılar.

Bir Yılda 9 Bin 33 Asayiş Olayı Meydana Geldi
+ -

Hızla artan nüfusun olumsuzlukları da artarken şehirde güvenliği sağlamak adına gece gündüz görev başında olan İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Asayiş şubesi ekipleri bir yıl içerisinde toplam 9 bin 33 farklı olaya koşarak büyük bir başarıya imza attılar.

Hızla artan Nüfusumuzun getirdiği olumsuzluklar şehir içerisinde istenmeyen olayları da beraberinde getiriyor. Bir çok ilde de yaşanan topluma,kişilere ve devlete karşı işlenen suçlarla öncelikli olarak önleyici olmak adına görevlerini yapan İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş şubesi ekipleri 2018 yılı içerisinde ilimiz genelinde toplam 9 bin 33 farklı olaya koştular. Bu olaylarda büyük bir özveri ile çalışan ekipler olayların faillerinin tespit edilerek adalet karşısına çıkartılmasında baş aktör olurken yine Aksaraylıları en güvendiği kurumların başında geldiler.

İlimiz genelinde Asayiş ekiplerinin sorumluluk alanına giren başlıca olaylar;

Kişilere Karşı: 4 Bin 683

Malvarlığına Karşı: 2 Bin 311

Millete Devlete Karşı: 109

Takibi Gereken Suçlar: Bin 453

Topluma Karşı İşlenen Suçlarla ilgili 477 olmak üzere toplam 9 bin 33 olay meydana geldi. Polis ekiplerinin hassas çalışmaları sayesinde bu olaylara karıştıkları tespit edilen toplam 7 bin 710 şüpheli yakalanarak haklarında gerekli adli işlem yapıldı. Yapılan işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen 525 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

4 Cinayet olayı da Aydınlatıldı;

Aksaray genelinde 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilen 4 cinayet olayı da polis ekiplerinin çalışmaları sonucu aydınlatıldı. Meydana gelen cinayet olayları ile ilgili toplam 6 kişi yakalanarak çıkarıldıkları mahkemeler tarafından tutuklandı. Özellikle Ağaçören ilçesinde yangın olarak kayıtlara geçmesi adına büyük çaba harcanan olayı aydınlatmak adına 3 ay süreyle çalışan ekipler olayın yangı değil cinayet olduğunu çözmüş ve olayı gerçekleştirdiği belirlene  cinayet zanlısı emniyetin başarılı çalışması sayesinde tutuklanmıştı.

Denetimler sayesinde 824 Firari Yakalandı;

Aksaray genelinde bir çok noktada yapılan denetimler ve alınan ihbarları anlık değerlendiren Asayiş şubesi ekipleri 2018 içerisinde değişik nedenlerle aranmakta olan ve firari olarak kayıtlara geçen 824 şahsı yakaladı. Yakalanan şahıslardan 322’si teslim edildikleri adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Asayiş uygulamalarında bir yılda 118 Bin 871 kişinin güvenlik sorgulaması yapıldı;

Aksaray merkez ve şehirlerarası yollarda trafik ekipleri ile gerçekleştirilen denetimlerde de görev alan Asayiş ekipleri bir yıl içerisinde toplam 118 bin 871 kişinin UYAP ve GBT sorgusunu yaptı. Yapılan sorgulamalarda haklarında değişik nedenlerle arama kararları bulunan bin 37 kişi yakalanarak adli makamlara teslim edildi.

Güven Timleri Birçok Dolandırıcılık olayını önledi;

Son yıllarda ülkemizde en çok görülen olayların başında gelen dolandırıcılık olayları konusunda başarılı bir grafik çizen Asayiş şubesine bağlı güven timleri yıl içerisinde gerek bankalarda gerekse ticaret merkezlerindeki başarılı çalışmaları ile 66 bin 360 TL ve 9 bin 500 EURO tutarındaki dolandırıcılık olaylarını önledi. Yine yıl içerisinde önleyici görevini yerine getiren güven timleri vatandaşları gerek telefonlara gönderilen SMS gerekse yüz yüze uyararak dolandırıcıların inandırıcılığının önüne geçti.

Kayıp olarak kayıtlara geçen 518 Kişiden 504’ü bulundu;

Kayıp olarak ihbar edilen vatandaşlara yönelik duyarlı çalışmalar 2018 verilerine artı olarak işledi. Aksaray merkez ve ilçelerinde kayıp olarak ihbar edilen toplam 518 kişiye yönelik arama faaliyeti gerçekleştiren Asayiş ekipleri toplam 504 kayıp şahsı bularak ailelerine teslim etti. Kayıp olarak aranan 10 kişi hakkında ise hala çalışmalar devam ediyor. Kayıplarla ilgili çalışmalar kapsamında ayrıca Aksaray dışından kayıp ihbarı yapılan toplam 31 çocuk Aksaray’da tespit edilerek il dışındaki ailelerine teslim edildi.

Kadına karşı Şiddet konusunda Hassa çalışma yılı oldu;

Son yıllarda ülkemizin en büyük sıkıntılarından birisi haline gelen kadına karşı şiddet ve kadın cinayetleri konusunda Aksaray Emniyet Müdürlüğü Asayiş şubesi ekipleri başarılı bir grafik çizdi. Kadın şiddeti konusunda her olayı değerlendiren polis ekipleri toplam bin 5 olaydan 907’si hakkında önleyici tedbir kararı ve koruma kararı verilmesini sağladı. Özellikle hastaneye gelen şüpheli her türden olayı değerlendiren asayiş ekiplerinin hassas çalışmaları sayesinde Aksaray üzücü bir olayı yaşamadan 2018 yılını geride bıraktı.

Kabahatler kanunundan 472 bin 678 lira idari yaptırım uygulandı;

Aksaray genelinde kişilerin yapmış olduğu ve çevreyi rahatsız eden kişilerin hak ve özgürlük alanlarına müdahale edilmesi olayları konusunda çalışmalarına da devam eden Asayiş şubesi ekipleri uyarılara karşılık topluma karşı işlenen suçlarla ilgili kabahatler kanununa göre işlem yapan ekipler toplam 683 kişiye 472 bin 678 TL idari yaptırım uyguladı.

2018 yılı içerisinde polis ekiplerinin ele geçirdiği malzemeler;

2018 Yılı içerisinde gerek yapılan denetimler gerekse hırsızlık olaylarının sanıklarının ev ve iş yerlerinden çok sayıda suç unsuru alet ve çalındığı değerlendirilen eşya ele geçirildi. Ele geçirilen malzemeler şu şekilde;53 adet ruhsatsız tabanca, 14 adet ruhsatlı tabanca, 47 adet ruhsatsız av tüfeği, 11 adet ruhsatlı av tüfeği, 80 adet kurusıkı tabanca, 843 adet fişek, 485 adet 6136 SKM  kapsamında kesici alet, 4 adet oto, 7 adet Motosiklet, 3 adet Bisiklet, 66.360 TL ve 9.500 Euro, 20 adet bilezik, 3 adet laptop bilgisayar, 5 adet cep telefonu, 3 adet LCD televizyon,72 kg Bakır kablo.

Suç unsuru silah kesici aletler ve mühimmatlara el konulurken hırsızlık olduğu değerlendirilen ve sahipleri tespit edilen eşyalarda teslim edildi.

Yapılan Denetimler esnasında değişik uyuşturucu maddelerde ele geçirildi;

İlimiz genelinde uyuşturucuya karşı savaş açan il emniyet müdürlüğünün narkotik suçlar bölümü her noktada sokak satıcıları başta olmak üzere uyuşturucu tacirlerine yönelik operasyonlara devem ederken Asayiş şubesi ekiplerinin denetimleri de narkotik şubenin çalışmalarına destek oluyor. Asayiş şubesi ekiplerinin yıl içerisinde yaptıkları denetimler sırasında değişik uyuşturucu maddeler ele geçirildi. Ele geçirilen uyuşturucular ile şüpheliler Narkotik şube ekiplerine teslim edildi.

Ele geçirilen uyuşturucu maddeler ve oranları; 97,28 gram eroin, 478,74 gram esrar, 215 adet uyuşturucu hap,7,4 gram Bonzai, 27,4 gram Metanfetamin
Bu haber 616 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI