Bugun...


Acil Dönüşüm Çalışması Gerekiyor
Deprem bölgesinde olmayan ilimizde geçtiğimiz akşam ve sabah saatlerinde yaşanan 2 orta büyüklükteki deprem korkuya neden olurken Aksaray’da yapılması gereken kentsel dönüşüm çalışmalarının akıbetinin de tartışılmaya başlanmasına neden oldu.

Acil Dönüşüm Çalışması Gerekiyor
+ -

Geçtiğimiz Pazar akşamı Niğde Bor merkezli Pazartesi sabahı da Aksaray Akçakent merkezli meydana gelen depremler unuttuğumuz deprem gerçeğini yeniden gündeme getirdi. Aksaray Üniversitesi ve İl Afet ve Acil Durum müdürlüğünün yaptığı çalışmalar ilimiz genelinde meydana gelebilecek bir deprem olduğunu aslında haftalar öncesinde bizlere bildirmişti. Önceki dönemlerde açıklanan deprem haritasında riskli görünmeyen Aksaray ve çevresinin güncellenen haritada bir üst risk sınıfına alındığı ve Tuz gölü fay hattı nedeniyle risk taşıdığı ve orta şiddetli depremler konusunda önemli bilgiler verilmişti.

Bu çalışmalar ve vatandaşlara verilen deprem eğitimlerinin devam ettiği AFAD çalışmalarının devamında yıkıma uğrayabilecek mahalle ve binaların tespiti için çalışmalarının sürdürüldüğünü açıklamıştı.

Özellikle 2000’li yılların başlaması ve Marmara bölgesinde yaşanan felaketin ardından değişen yasalarla birlikte güvenli bilinen yapılarla 2000 öncesindeki eski yasalara göre yapılan yapıların tespitleri ve güvenilir olup olmadıklarının tespiti ile güvenli olmayanların yıkımlarının yapılarak depremde can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi için büyük şehirlerde uygulanan kentsel dönüşüm yasasının Aksaray’da bir türlü uygulanmaması depremden sonra yeniden tartışılmaya başlandı. Şehir merkezi olarak kabul edilen eski yapılaşmanın çok olduğu alan ile Atatürk bulvarı üzerindeki binalar,Büyük bölcek caddesi üzerindeki yapılar,Taşpazar mahallesindeki yapılar ile şehrin en büyük mahallesi olarak kabul edilen Fatih mahallesindeki yapıların büyük bölümünün 2000’li yıllardan önce yapılmış olması ilimiz için riskin büyük olduğunu ortaya çıkartıyor.

İlde oluşan deprem ve kentsel dönüşüm konusunda sorularımızı yanıtlayan Aksaraylılar açıklamalarında; “İlimizde meydana gelen deprem kimsenin felakete hazır olmadığını gösterdi. Deprem anında herkes evinden kaçarak sokak aralarını doldurdu. Aslında sokak aralarında kaçtıkları binaların altında güvende olduklarını düşündüler. Toplanma alanları konusunda kimsenin bir bilgisinin de olmadığı ortaya çıkmış oldu.

Depremlerin yeri ve şiddeti konusunda ilimizi genelindeki hiçbir yayın organından sağlıklı bilgi alınamadı.  Depremden 2 saat sonra verilen bilgilerin de önemi kalmadı.

İstanbul başta olmak üzere bir çok şehirde yapılan bina kontrolleri ilimizde de bir an önce başlatılmalı. Felaket yaşandıktan sonra alınan önelimin bir önemi yok. Şehrin merkezi noktalarında kalan yüksek katlı binaların bazıları 2000 öncesi yapıldığından riskli olabilir. Bu binaların durumları kontrol edilmeli ve yıkılabileceklerle ilgili acil bir kentsel dönüşüm planı ile binalar yeniden yapılarak sahiplerine teslim edilmeli. Bu yaşanan iki deprem aslında bizler ve idarecilerimiz için önemli bir uyarı. Lütfen artık bu işi öne alsınlar” dediler.(Özel Haber)
Bu haber 24628 defa okunmuştur.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZİLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI